Chery Türk Tasarımcıya Emanet

Chery Türk Tasarımcıya Emanet

Çin hükümetinin sahibi olduğu Chery, benimsediği tasarım felsefesini geliştirmek adına Türk tasarımcı Hakan Saraçoğlu'nu Porsche'den transfer ederek Şangay'a getirdi.

Çin basınından aktarılan bilgiye göre Türkiye doğumlu Alman vatandaşı Hakan Saraçoğlu, Porsche'deki 15 yıllık çalışma hayatının ardından Kasım ayında Chery ile anlaşmaya vardı. 47 yaşındaki Saraçoğlu Porsche'de çalıştığı süre boyunca 918 Spyder, Boxster ve Cayman modellerinin şekillenmesinde belirleyici isimlerden biri oldu.

Otomobil sektörünün Avrupa'dan 10 yıl geride takip edildiğini duyurduğumuz Çin'de otomobil üreticileri adeta Avrupalı tasarımcıların peşinden koşuyor. Sanford C. Bernstein & Co. şirketinin yaptığı araştırmaya göre marka imajını yükseltmek ve pazar payında oluşan kayıpları azaltmak adına Avrupa'da yetenek avına çıkan Çinli otomobil üreticileri, yabancı çalışanlarına Avrupa ve Amerikalı üreticilerin tam 3 katı maaş ödüyor.

Beijing merkezli otomotiv danışmanlık şirketi Synergistics Ltd.'nin sahibi Bill Russo da bu transfer ile ilgili bir açıklama yaptı: “Sektörde tanınan bir profili transfer etmek, otomotiv şirketlerinin hanesine ekstra güvenilirlik olarak yazılır. Ancak tabii ki bu transferlerin sağlayacağı fayda, zorlu bir sürecin ardından gerçekleşir. Yeni yeteneklerin şirket ile bir bütün haline gelmesi en sancılı kısımdır.”

Chery'nin yaptığı bu transfere kayıtsız kalmayan diğer Çinli üreticiler de çoktan Avrupa'da tasarım avına çıkmış durumdalar. Kore Savaşı için motorsiklet üreten Beijing Otomotiv Grubu Şirketi de geçtiğimiz yıl Ferrari Daytona tasarımcısı Leonardo Fioravanti'yi baş tasarımcı olarak görevlendirmişti. Daha önce hiç Çin'de bulunmadığını bir röportajında belirten Hakan Saraçoğlu, kariyerine Cologne'deki Ford Motor Company merkezinde başladı. Pasadena, California'da otomotiv tasarımı eğitimi alan Saraçoğlu Ford'daki deneyiminin ardından Porsche'de çalışmaya başladı. Hakan Saraçoğlu şimdi ise Şangay'da 30 kişilik Chery tasarım ekibinden sorumlu olarak görevine devam ediyor.

27.02.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!