Çekilen Aracınızı SMS İle Öğrenin

Çekilen Aracınızı SMS İle Öğrenin
Her geçen gün artan araç sayısı ve nüfus yoğunluğuyla İstanbul, adeta küçük bir ülkeyi aratmazken dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olma durumunda.

Böyle kalabalık bir şehirde otopark bulmak da kimi zaman sorun olurken bazen kısa süreli park için, bazen de park yeri ücreti ödememek amacıyla otomobilimizi park yasaklı bir yere bırakabiliyoruz.

Bu durumdaki araçlar trafiğin akışını bozması sebebiyle kural gereği İstanbul Trafik Vakfı tarafından çekiliyor. Araç sahibi ise uzun süre aracının nereye çekildiğini aramak zorunda kalıyordu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Otopark Projesi kapsamında İstanbul il sınırları içerisinde polis sorumluluk bölgesinde yapılan denetimlerde, 2918 sayılı Karayolları Traf k Kanunu'na göre; trafikten men edilen, park yasağı olan yerlere park edilen, güvenliği ve trafik akışını riske attığı düşünülen araçların anlaşmalı yeddi emin otoparklara çekilmesine devam ediyor.

 Otoparka çekilen aracın internet üzerinden sisteme veri girişi yapılarak, araç sahiplerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ait Alo Kanka 1550 SMS servisinden ve internet sitesi üzerinden araçlarının nereye çekildiği ve araç hakkındaki diğer bilgiler, hızlı bir şekilde bu sistemden öğrenilebilecek.

İstanbul genelindeki araç sayısının fazla olması ve park yerinin çok kısıtlı olması gibi nedenlerle, Kocaeli il sınırından başlayıp Silivri İlçesi'ne kadar uzanan tüm bölgede çekilen araçlar bu sistem üzerinden takip edilebilecek. Arabam Bul sisteminin faaliyete başlaması ile aracı çekilen araç sahipleri, araçlarının nereye çekildiğini öğrenebilmek amacıyla, emniyet müdürlüğü birimleri de dahil birçok yere telefon etmek zorunluluğundan da kurtulacaklar.

ÖRNEK SMS GÖNDERİMİ: Otoparka çekilen araçların sorgulanabilmesi için tüm operatörlerden PARK yazılıp boşluk bırakılarak araç plakası yazıp 1550'ye SMS gönderilmesi gerekiyor. Gelen SMS cevabından; araç çekilmiş ise hangi otoparka çekildiği ve iletişim bilgisi ile neden dolayı çekildiği hakkındabilgi alınabiliyor. PARK 34XX1382 yazıp 1550'ye SMS yolladığınızda gelen metin: 34XX1382 Plakalı Araç 25.03.2011 14:58 Tarihinde YASAK PARK Nedeniyle YILMAZ Otoparkı'na Çekilmiştir.(2120000000) Ücret: Çekici(60)TL + Otopark(10)TL.

20.05.2011 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
sadiye 26.09.2014 10:30

bariyere çarptım aracım çekildi bulamıyorum

deniz 03.06.2014 11:06

arabam çekildi yerini bulamıyorum

murat 14.11.2013 00:13

merhaba bugün aracım çekilmiş fakat araştırıyorum fakat hangi otoparkta olduğunu bulamıyorum

Haluk Uluata 24.05.2013 16:52

Yukardaki kemal beyin yorumuna aynen katılıyorum. Devlet milletin yaşamını , rahatını ve otoparkını düşünmüyor ki, devlet bu milleti nasıl soyarım diye düşünüyor. Düşünmüş olsalar gece saat 00,30 da Bakırköy sahil yolunda göz hastahanesinin arkasındaki insanın dahi o saatte geçmediği, hiç trafiğe sorun olmayan yerden o saatte gece yarısı araba çekilirmi. Ayrıca bakırköydeki akbem otoparkına çekilen araç sahiplerine bir anket yapsınlar. O çekilen araçların sahiplerinden neler duyacaklar. Bunların gayesi üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Yeterki derneklerine para gelsin nasıl gelirse gelsin. Harammı helalmi düşünen kim.

ahmet 15.11.2012 15:04

iki aracımı sattım ama araçlarımı bulamıyorum ne yapmalıyım

kemal 17.05.2012 12:26

bu devlet millete geçiriyo heryerden geçiriyo vergiden cezadan benzinden alayından geçiriyo resmi kuruluşların önünde otopark yok memlekette mimar yok mühendis yok binayı yaparsında otoparkı neden düşünmezsin bugün tapuda aracım çekildi otopark yok arabayı sırtımamı yükleyim ne yapayım siz söyleyin bu devlete hiç bişey yapılmaz türküm demeyede utanıyorum türk olmaktan da sıkıntılıyım türkiye atatürkün bıraktığı türkiye değil artık