Çalıntı Araç Satışı Patladı

Çalıntı Araç Satışı Patladı
Kasko sigortası kapsamındayken çalınan araçların, bulunmalarının ardından sigorta şirketlerince cazip fiyatlarla satışı yeni bir sektör yarattı. Çoğu İstanbul'da olmak üzere 10'a yakın firmanın faaliyet gösterdiği sektörde araçlar, muadillerine göre yüzde 20-25 civarında daha uygun fiyatlarla satılıyor. Çalınan aracın bulunması için yapılan araştırmalar 30 gün içinde sonuç vermediği takdirde, ilgili makamdan aracın bulunamadığına dair yazı alınarak, sigorta şirketi tarafından aracın sahibine tazminat ödeniyor. Ödemeyi takiben çalınan araç bulunduğu takdirde, sigortalı bu durumu yazı ile sigorta şirketine bildirmekle yükümlü. Bu sürecin ardından sigortalı, aldığı tazminatı iade ederek aracını geri alabiliyor veya aracını sigorta şirketine devrediyor. Araç, sigorta şirketince devralınması halinde, gerekli işlemler yapıldıktan sonra ihale yoluyla satılıyor. Vatandaşlar, bu ihalelere çok rağbet göstermezken, sayısı iki elin parmaklarını geçmeyen şirketler ihalelere katılarak, söz konusu araçları satın alıyor. ''Çalıntı-buluntu'' araçların haricinde, her türlü ikinci el araçların satışını da yapan şirketler, sigorta şirketlerinden aldıkları bu araçların, varsa hasarları bunları da gidererek veya hasarlı şekilde satışa sunuyor. Tamamen yasal olan bu işlemlerin sonucunda satılan araçlar, piyasa değerinin yüzde 20-25 civarı altında alıcı buluyor.

27.02.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Vahdettin 27.02.2012 17:59

vergisel açıdan alım satım fiyatlarının düşüklüğü develete zarar oalrak yansımıyor mu bu durumda? böyle bir şey varsa bu işlem ne kadar yasal görünse de aslında yasaların arasında sıyrılmak veya arkasından dolanmaktır. bana çok adil ve dürüst bir durum gibi gelmiyor.

irfan kublay 27.02.2012 17:04

bu satışların tarihlerini belirtin herkez bilsin ihtiyacı olan arkadaşlar katılsın