Büyükler Çevreci Yasalara Tepkili

Büyükler Çevreci Yasalara Tepkili
Avrupa Birliği'nden yeni geçen yasaya göre otomobil üreticileri 2020 itibariyle otomobillerinin karbon salınımını 95 g/km'ye düşürmek zorunda kalacak. Volkswagen Grubu, Mercedes Benz, BMW ve Audi gibi otomotiv sektörünün en güçlü üst düzey markalarının memleketi olan Almanya ise bu yasaya karşı çıkıyor. Avrupalı çevre aktivistleri tarafından memnuniyetle karşılanan bu yasayı, Almanya Başbakanı Angela Merkel geçtiğimiz Haziran ayında sert bir şekilde onaylamadığını belirtmişti. Bu yasanın Almanya'da kabul edilmesi büyük hacimli motorların sonu anlamına gelecek. Bu nedenle Almanya ekonomisine yüzlerce milyar dolar gelir sağlayan VW Grubu, Mercedes Benz, BMW ve Audi de bu yasanın reddedilmesi konusunda Angela Merkel'e görüş bildirdi. Son raporlara göre Almanlar 28 üye ülkenin çevre bakanları ile görüşmüş ve bu ülkelerinde Avrupa Birliği İklim Komisyonu Sorumlusu Connie Hedegaard'a yeni yasa ile ilgili memnuniyetsizliklerini bildirmelerin sağlamış. “Arabalar konusunda anlaşamamamız hiç de güzel bir şey değil” diyen Hedegaard, kıtanın en güçlü endüstrisinin bu yasayı reddetmesi üzerine yasayı tekrar tartışacaklarını belirtti. Euractiv internet sitesine göre tüm kıtaya yön vermek isteyen Almanya, Berlin'den yasaya gelen ret cevabı ile bazı üye ülkeler de otomobil endüstrisinin merkezi sayılabilecek ülkeden gelen bu tutumdan duydukları rahatsızlıkları dile getirdi. Bu ülkelerden biri olan İsveç, Çevre Bakanı Lena Ek aracılığıyla net duruşunu belli etti. Lena Ek, Berlin'in bu yasayı veto etmesini “oldukça büyük bir sorumluluk“ olarak değerlendirdi.

20.10.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
T.C. 27.10.2013 19:46

kayıtlara göre tr de 8.5 milyon otomobil var.vergilendirmede adil bir yol bulunamadı.yeni araç tomarla vergi öderken çevreye kirlilik saçan araç 3 kuruş vergi ödüyor.motor hacmine göre 1.4 ile 1.6 aynı vergidiliminde olmamalı,söylüyorduk, 2014 te dizele mtv de artış geliyor açıklandı.otomatik vitesli araca luks kabul edilerek ek vergi çıkabilir çünkü onarımı sıkıntılı,hurda teşviği sadece yerli otoya uygulanmalı,ithalat dış ticaret açığımızı arttırıyor,çok eski araçların trafik sigorta primleride yenilere göre daha yüksek hesaplanmalı.bizim ab yi de örnek alarak dengeli bir vergi alımına ihtiyacımız var.eve dogalgaz aldık ek bina vergisi çıktı,otomatik şanzumanlı araçta ek vergi ödeyebilir.bekleyelim görelim.

Kaan 23.10.2013 16:53

Almanyada otomobil vergisi co2 emisyon salınımına göre ceğerlendiriliyor bizde motor hacmi bu öadar aaçma olur mu

kuzey26 23.10.2013 16:30

tofaş olmasaydı bizi başka bir marka kurdurup yine sömürürlerdi...sen hiiç merak etme..

harunyyy 22.10.2013 20:41

tofaş olmasaydı arabayla tanışamazdık ,anlayana

Levent 20.10.2013 20:28

Büyük motorların yasaklanması iyi olur.Arabanızla 300km/h basacaksınız diye dünyamız mahfoldu.İnşallah yasaklanır büyük motorlar.

vokadir 20.10.2013 09:46

Türkiye'de bu sınırlamaların mevcut vergi sistemiyle birlikte uygulanması kadar şaçma birşey olamaz. Yollarda dolaşan Şahin'lerden, Toros'lardan tablodaki en az vergiyi alır, ondan sonra da Euro5 motora sahip düşük emisyona sahip sıfır bir araç satın alan vatandaştan acısını çıkarmaya çalışırsanız ne çevreyi korumuş ne de adaleti sağlamış olmazsınız. Kendimizi kaldırmayalım. Adamlar ekonomilerine zarar verecek olmasına rağmen neleri tartışıyorlar.
Biz bu popülist politikalarla, köylüden garibandan gelen oy kesilmesin kaygısıyla, vergi sistemini de zor değiştiririz. Belki Greenpeace gibi bir sivil toplum örgütü hükümete baskı yaparsa birşeyler olur.

emre 20.10.2013 01:15

amaaaannnnn türkiyede olmasın zaten yokuşlarda arabalar tıkanıyor falan bide başımıza bela almayalımm