Bugatti Açık Arttırmaya Sunuldu

Bugatti Açık Arttırmaya Sunuldu
2015 yılının ilk aylarında Cenevre Otomobil Fuarı'nda Bugatti'nin ürettiği son Veyron modeli olan Veyron La Finale, Arap Yarımadası'nda bir otomobil sever tarafından satın alınmıştı.

Veyron modelinin üretimine 2006 yılında başlayan Bugatti, 9 yıllık bu serüvende 300'ü coupe, 150'si roadster olmak üzere toplam 450 adet Veyron üretti.

Geçtiğimiz Mart ayında La Finale serisi 450 numaralı Veyron'u Cenevre Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkaran Bugatti, bu modelin birçok kısmında 2006 yılında üretilen ve bugünlerde açık arttırma ile satışa sunulacak 01 numaralı Bugatti'den esinlenmişti.

Açık arttırma şirketi Sothebys tarafından 13 Ağustos perşembe günü, 1.8 milyon ile 2.4 milyon dolar arasında bir fiyata alıcı bulması beklenen 01 numaralı 2006 model Bugatti Veyron'un, daha da yüksek bir fiyata alıcı bulabileceği söyleniyor. Birkaç milyon doları gözden çıkaran kişi, şüphesiz ki otomobil tarihinin önemli bir parçasına sahip olacak.

Her ne kadar birçok otomobil sever Bugatti Veyron'un teknik verileri hakkında bilgi sahibi olsa da, bu verileri tekrar hatırlatmakta fayda var. 8.0 litrelik W16 motora (2 adet V8 motorun bir araya gelmesiyle oluşan) sahip olan Veyron, 4 turbo beslemenin desteği ile 1,001 beygir güç üretiyor.

Bugatti Veyron o kadar süratliydi ki, yüksek hız testleri sırasında bir kuş, alüminyum ön ızgaraya çarparak birçok motor birleşimine zarar vermişti. Bu olay üzerine Bugatti mühendisleri, ön ızgarayı titanyumdan yeniden tasarlayarak ufak hayvanlara karşı daha dayanıklı hale getirdi.

Sonuç olarak Bugatti Veyron 378 km/s son sürate sahip bir otomobil. Ancak açık arttırma ile satışa sunulacak Bugatti Veyron'un 2006 model yani 9 yaşında olduğunu da unutmamak gerek.

Üretim bandından inen, 001 numaralı ilk Bugatti Veyron, tıpkı resimde gördüğünüz gibi kırmızı ve siyah renk kombinasyonu ve bej deri döşeme ile üretilmişti.

Sothebys tarafından detayları da verilen 001 numaralı Bugatti Veyron'un tüm bakımları Bugatti Beverly Hills tarafından gerçekleştirilmiş. Ayrıca aracın, seti 42.000 dolar fiyat etiketine sahip lastikleri de yenilenmiş.

1.287 kilometrede olan ilk Bugatti Veyron, kendisine bir servet ödeyecek yeni sahibini bekliyor.

27.07.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!