Bedelli Piyasayı Kızıştırdı

Bedelli Piyasayı Kızıştırdı
Merakla beklenen bedelli askerlik açıklamasından sonra ikinci el oto piyasası da hareketlendi. 30 bin liralık ‘bedel'i ödemek isteyen adaylar, nakite en kolay dönebilecek olan varlıklarını yani otomobilleri satışa çıkardı. İnternet sitelerinde bir anda ‘Bedelli askerlik için acil satılık oto' başlıklı ilanlar türedi. Araçlarını bir an önce elden çıkarmaya çalışan bedelli adayları fiyatlarını da düşürdü. Yıllardır tartışılan bedelli askerlik uygulamasıyla ilgili son açıklamayı önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Erdoğan bedellide yaş sınırının 30, ücretin ise 30 bin TL olduğunu belirtmişti. Alınan karara göre bu tutarın yarısı peşin, kalanı 6 ay içinde ödenebilecek. İkinci taksidi ödemeyenler, hakkını kaybedecek. 1999 depreminden sonra çıkan son bedelli askerlik uygulamasında alınan 21 günlük temel askerlik hizmeti de son uygulamada olmayacak. Yeni bedelli uygulamasının avantajını kaçırmak istemeyenler bir an önce 30 bin lirayı hazırlamak için araçlarından vazgeçmeye başladı. Kanun henüz netleşmese de parasını şimdiden hazırlamak isteyen bedelli askerlik adayları, araçlarını piyasanın altında fiyatlarla satmaya çalışıyor. Zaten yılın en düşük fiyatlarının gerçekleştiği son çeyrekte söz konusu araçların fiyatı 1-2 bin lira daha geriledi.

24.11.2011 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
İlginç 24.11.2011 19:54

Fiyatlarda daha düşme yok. Biraz daha beklemek lazım. Fiyatlar aşırı şişirilmiş. Özellikle internet sitelerinde fiyatlar çok yüksek. Bazıları arabayı alıp, hemen üstüne 5-10 kâr koyup satış ilanı veriyorlar. Çok yanlış. Bu gidişle daha çoook satarsınız.