En Az Yakan Arabalar

Az yakan arabalar diğer bir deyişle en tutumlu araçlar konusu tüketicinin vergi yükünün ardından en yüksek maliyete sahip harcama kalemini içerdiği için yeni satın alımlarda göz önünde bulundurulan ilk kriter olmuştur. Ülkemizde akaryakıt fiyatlarının dünya ortalamasının çok üzerinde olması tüketiciyi bu kriteri görmezden gelmeye imkan vermemektedir.

En az yakan arabalar denildiğinde akla ilk olarak dizel motor ünitesine sahip araçlar gelmektedir. Temelde yanma yerine patlama ile çalışma prensibine sahip olan dizel motorlar içlerinde daha yüksek derecede enerjiyi hapsedebildiklerinden dolayı daha az yakarlar. Ancak dizel motorlar kullanılan teknoloji gereği benzinli motorlara oranla daha pahalıdırlar.

Tüketiciler genelde dizel motorlara sahip arabaları değerlendirmeden önce yıllık ortalama kilometre bilgilerini hesaplamalıdırlar. Örneğin yılda 20.000 ve üzerinde yol yapan kullanıcılar satın alma aşamasında dizel motorlu araçları değerlendirmelidirler. Çünkü benzinli motor ile dizel motorlu aynı model arasındaki fiyat farkını kullanımdan kaynaklı olarak kısa sürede amorti edeceklerdir. Ancak özellikle az kilometre yapan, örneğin yıllık 10.000 kilometrenin altında yolculuk eden bir tüketicinin ise dizel motor için ödediği fiyat farkını çıkarması için oldukça uzun bir süre otomobilini kullanması gerekmektedir.

Günümüzde çevre sorunları başta olmak üzere bazı nedenlerden dolayı büyük üreticiler dizel motor geliştirmek yerine hibrit motor ünitelerine odaklanmaya başlamışlardır. Hibrit motorlar geleceğin motor teknolojisi olarak görülmekte olup prensipte şu şekilde çalışmaktadır. Normal benzinli motorun yanına entegre edilen bir elektrikli motordan oluşan hibrit üniteleri, aracın istediği gücü bir dereceye kadar elektrik motorundan karşılar. Aracın daha fazla zorlanması ya da daha fazla güç istemesi durumunda otomatik olarak benzinli motora geçiş yapar. Gücün tekrar minimum seviyeye inmesi ile elektrikli motor yeniden devreye girer. Elektrikli motor ise kendisini her frene basıldığında açığa çıkan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek şarj eder. Böylece doğrudan elektrikle şarj edilmeye ihtiyaç duymazlar.

Hibrit motorlar gelecek vizyonunda tam elektrikli motorlara geçiş dönemi için günümüzün alternatifleri olarak görülmelidir. Yakın zamanda %100 elektrikli motorların tüm araçlarda yer almasına kesin gözle bakılmaktadır. Elektrik motor geliştiricisi birçok firma bu konuda yatırım yapmakta olup, halen günümüzde enerji kaybının önlenmesi, korunması ve depolanması konularında çalışmalar devam etmektedir. Gelişmiş ülkeler bu konuda yatırımcı ve alıcılara vergi kolaylıkları ve şarj istasyonu tesisleri gibi imkanlar sağlamaya devam etmektedirler.

En az yakan arabalar sayfamızda ülkemizde satışta olan en tasarruflu 20 araç listesi sunulmaktadır. En az yakıt tüketimine sahip bu 20 otomobil versiyon bazında değerlendirilmiş olup küçükten büyüğe doğru sıralanmıştır. Yakıt cimrisi bu arabalar motor seçeneklerinin sunduğu fabrika tüketim değerlerine göre sıralanmışlardır. Özellikle yılda 20.000 km ve üzerinde yol yapan, yoğun otomobil kullanımına sahip tüketiciler tarafından sıkça merak edilen ve tartışılan konulardan biri olan "En Az Yakan Arabalar" listesi her yeni model tanıtımının ardından zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir.