Avrupa Piyasası'nda Son Durum

Avrupa Piyasası'nda Son Durum
Fransa, İtalya ve İspanya'da otomobil satışları Mayıs ayında da düşüşten kurtulamadı. Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz, otomobil endüstrisinin 2013'den de umudunu kesmesine neden oldu. Nisan ayında yüzde 2 artış ile ümitlenen otomobil üreticileri 19 ay sonra ilk defa yükselen grafiği büyük bir heyecanla karşılamıştı. Nisan ayındaki bu %2'lik satış artışında Paskalya Bayramı'nın da etkisi olduğunu açıklayan Reuters Haber Ajansı, geçen yıl Nisan ayında gerçekleşen satış oranını %10 daha fazla olduğunu açıklayan Londra merkezli haber ajansı, sektörün içinde bulunduğu zor durumu gözler önüne serdi. Bu krizden Fransa'da en çok etkilenen şirket %20 düşüşle adeta kötü bir rekor kıran Renault oldu. General Motors şirketi bünyesindeki Opel'in Fransa'daki satışları %15 düşüşe uğrarken, Ford is %16,6 düşüş yaşadı. Fransız Otomobil Üreticileri Komisyonu CCFA'ya göre Fransız üreticiler Renault ve PSA Peugeot Citroen, Renault Captur kompakt crossover ve Citroen C4 Picasso MPV modelleri ile Haziran ve Temmuz aylarında satışlarını az da olsa arttırmayı başaracak. Ayrıca CCFA, yılsonuna kadar yerel otomobil üreticilerinin satışlarında %8 kayıp yaşayacakları tahminini de yineledi. CCFA basın sözcüsü Francois Roudier ticari araçlarda daha hızlı devam eden düşüşü ise şu şekilde değerlendirdi: “Panelvan ve benzeri ticari araçlardaki satış hacmi ne yazık ki binek otomobil satışlarından daha da düşük. Bu da ekonomik aktivitenin ülke genelinde halen oldukça düşük olduğunun kanıtıdır.” İtalya'da da durum Fransa'dan farklı değil. Mayıs ayında %7,9 düşüş yaşayan İtalya Nisan ayında %10,8 düşüş yaşamıştı. 2013 yılının ilk 5 ayında İtalya'daki otomobil satışları tam %20 düşüş yaşadı. İtalya'da Nisan ve Mayıs aylarında %30,2 pazar payına sahip olan Fiat, bu azalan satış rakamlarını Mayıs ayında satılan 3,00 aracın parça tedarikçileri ile yaşanan pürüz nedeniyle halen sahiplerine teslim edilememesine bağlıyor. İspanya'da ise satış rakamlarındaki düşüş Fransa ve İtalya'ya göre biraz daha az. Nisan ayında %10,8 düşüş yaşanan ülkede geçtiğimiz ay ise %2,6'lık bir düşüş söz konusu. Reuters'in açıkladığı rakamlara göre Volkswagen ülkede %17,3'lük bir düşüş yaşarken, Renault ise %46'lık düşüşle ülkede ağır yara alan markalardan.

05.06.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
ua özgür 04.09.2013 16:27

bayramda memlekete gittim.orada renault bayiine girdim bakmak için.ilgili kişiyle biraz sohbetimiz oldu.kadının dediği,geçen yıla göre artış var.millet alıyo fiyatlar düşmez dedi.bizim milletimize müstehaktır!

Murat 20.08.2013 22:11

Kasım aralığı bekleyelim araç almak için yıl sonu hedefleri primler kotalar derken fiyatlar geri çekilir elbet..

zoddirik 20.08.2013 21:52

Avrupa arabaya doydu artik.Adamlar hersene arac degistirmiyo o bize has ozellik. Kredi cek araba al..Arabaya acligimiz Tofas ve Renault yuzunden daha bi 5 yil daha surer.Ayni Lcd tv lere gecis surecinde oldugu gibi artik tuplu tv kalmadi.Anadoluda Memmet Emmi hava yastikli otolarla tanisinca araba fiyatlari normale donecek..

ahmet 16 16.08.2013 18:06

bizim ülkemizdeki insanlar koyun gibi. Avrupa fiyatının iki katına arabalara hiç araştırmadan alıp borçlanıyorlar. Bir müddet boykot etsek fiyatlar en az yüzde kırk düşer. Yarısı otonun vergi insaf..

hanifi göktaş 01.07.2013 23:43

bu tip haberler türkiyede genelde "x. marka tutulmuyor, o araç alınmaz" söylemine dönüşüyorki bu da yıllarca bazı araçların türkiyede hakettiği değeri bulmasını önlüyor, mesela mazda, mitsubishi, subaru seat ilk aklıma gelenler.

ertuğrul 05.06.2013 13:11

İyi güzelde türkiye de fiyatlar neden yukarı yönlü grafiklerle yükseliyor?