Avrupa'da Satışlar Artıyor

Avrupa'da Satışlar Artıyor

Avrupa’da faaliyet gösteren birçok otomobil üreticisi, orta sınıf sedan segmentinden yavaş yavaş geri adım atmaya başlıyor.

Honda, Accord modelinin yeni versiyonlarını artık Avrupa’da satışa sunmuyor. Toyota’da her ne kadar Avensis’i yenilese de, gelecek jenerasyon Avensis’leri satışa sunmamayı tartışıyor. Volkswagen ise tamamen yenilenen Passat ile oldukça başarılı adımlar atıyor. Volkswagen’in orta sınıf sedan temsilcisi Passat, Avrupa genelindeki satışlarda, Renault Clio’nun hemen ardından 5. Sırada yer alıyor.

Temmuz 2015 verileri, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre Avrupa’da otomobil satışlarının %9.1 artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Haziran 2013’ten bu yana Avrupa’da sıkıntılı günler geçiren otomobil üreticileri, 23. Ayında artık daha stabil hale gelen taleplere cevap verebiliyor.

Yapılan araştırmalara göre Avrupalılar, Alman olduğu sürece oldukça fazla yeni otomobil alma eğilimi gösteriyorlar. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayına göre satışlarını %7.7 arttıran Volkswagen, 1 ayda Avrupa’da 152,160 otomobil satma başarısını gösterdi ve 2015 yılının ilk 7 ayında 1 milyonun üzerinde otomobili, yeni sahiplerine teslim etti.

Genel ortalamada ikinci sırayı alan Ford’u, sırasıyla Opel, Renault ve Peugeot markaları takip etti. Lüks Almanlar ise Temmuz ayı satışlarında ilk 10 içerisinde yer aldı. Audi, %8.7 artışla 69.567 otomobil satarak altıncı olurken, Mercedes Benz 7, BMW ise 8. Sırayı aldı.

Model bazında en çok satan otomobil ise Volkswagen Golf oldu. C Segmenti’nin açık ara lideri Golf, geçtiğimiz yılın Temmuz ayına göre %12 artış göstererek 46.567 adet sattı. 2015’in ilk 7 aylık döneminde ise toplam 322.517 adet Golf satıldı. 25.960 adet satan VW Polo’yu, Ford Fiesta, Renault Clio ve Volkswagen Passat izledi. Tamamen yenilenen Volkswagen Passat, %50 artış gösteren talep ile bir sektör rekoruna imza attı.

SUV’lerin geleceğe giden bir yol olduğu sıklıkla dile getirilse de, İlk 10’da yalnızca bir popüler crossover modeli Nissan Qashqai yer aldı. İlk 10’a girmeyi başaramayan Volvo XC60’a olan talep ise %35 artış göstererek Avrupa’nın en çok satan SUV’si oldu. 

21.08.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
tokay ceritoğlu 21.08.2015 14:38

avrupalı da Türkler gibi düşünüyor,görünüşe göre,yıl başında araç fiyatları düşmez,aksine artar,biz bu filmi çok gördük, demiştik ,vatandaşta bildiği için bizde de araç satışları genel tahminlerin aksine yüksek satışa ulaştı,neden çünkü tl nin değer kaybedeceği bekleniyordu,vatandaş az parası varsa 0 araç çok parası varsa gayrimenkul aldı,gerisi boş yatırım.