Arabalar Ucuzlayacak mı?

Arabalar Ucuzlayacak mı?
Geçtiğimiz yılın ortalarında 3 TL yi bulan Euro fiyatı şimdilerde 2,70 TL seviyelerine geriledi. Son aylarda Euro'nun gerilemesi otomobil fiyatlarına yansıyacak mı?

Sektörün önde gelen yetkilileri Euro'nun seyrinin aşağı yönlü devam etmesi bir yana dursun, bu haliyle kalması halinde bile sıfır otomobil fiyatlarına %3 ila %5 arasında yansıyacağı görüşünde.

Avrupa Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta tahvil alımı hamlesi yapması, İsviçre'nin 1,20 lik sabit kuru kaldırması ve Yunanistan'daki seçimler gibi Avrupa içi dinamikler Euro'nun son dönemdeki değer kaybını pekiştirir nitelikte görünüyor. Euro geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla TL karşısında %18,5 civarında değer kaybetti.

2014 başında yükselen sıfır araba fiyatlarına geri dönmek mümkün görünmese de, piyasanın sıfır araba fiyatları ile ilgili bir düşüş beklentisi içerisinde olduğundan ikinci el fiyatları da bu durumdan etkileniyor.

Euro'nun bu yöneliminin fiyatlara hemen yansımaması normal görünüyor. Çünkü o fiyattan ithalat yapan distribütörler ellerindeki malı belli bir marjın altında satamıyorlar. Dolayısı ile stok eridikten sonra eğer Euro halen aynı seviyede olursa fiyatlara yansıması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Otomotiv sektörü aslında böyle sert bir düşüşe pek te alışkın değil. Özellikle ülkemizdeki sıfır araç pazarının çok büyük bir kısmına hükmeden Euro bölgesi markalarında 2015'in ilk çeyreğinde %3 ila %5 arası bir indirim beklentisi söz konusu.

Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, "Fiyatlarda indirim kimi markalarda çok kiminde az olacaktır. 2015 modeller henüz gelmedi. Şubat ayıyla birlikte gelecek araçlarda fiyatlarda düşüş olabilir. Ancak asıl ikinci el fiyatları çakılıyor. Bu alan sıfır araçları takip ediyor. Fiyatlar düşecek beklentisiyle ikinci el fiyatları inmeye başladı bile." açıklamasını yaptı.

Doğuş Otomotiv CEO'su Ali Bilaloğlu, "Nasıl Euro arttığı zaman fiyatlar hemen artmazsa düştüğü zaman da bu hemen fiyatlara yansımaz. Süreci yakından takip ediyoruz." dedi. Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt ise Euro kurundaki bu seviyelerin kalıcı olması durumunda önümüzdeki aylarda fiyatların biraz aşağıya gelebileceğini belirtti. Bozkurt, "Otomotiv sektöründe kur hareketleri genelde 2-3 ay sonra fiyatlara yansıyor. Ani iniş çıkışlar genelde etkili olmuyor. Ancak kalıcı olunca etkisini gösteriyor. Verilen siparişler 2-3 ayda geldiği için bu bu şekilde yansıyor. Şu andaki stoklar da ağırlıklı ekim-aralık kurlarından stoklara girmişti. Eğer kur böyle kalmayı başarırsa mart başından itibaren fiyatlara etkisi olur" dedi.

29.01.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-9958 18.06.2016 00:50

Herkese merhaba ,
Yorumuma açıl cvp bekliyorum tekler .
Araç piyasası malum pahalı herkesın elınde en az 10 mılyarlık araba var hep ıyısı olsun dıyoruz ıyının sınırı yok bır gün anlayacaklar .
Her 100 metrede elektrik dıreği gibi galeri açıldı her galerıde 5 araba var boş yatıyo. Bayıler aldı başını gıdıyor araba kaynıyor bu pıyasa buna rağmen Nasıl hala yükseliyor aklım almıyor.
Bıldıgım 5 büyük şehırde çok büyük galerıde sıtelerı var arabalar üst üste aralarından gecılmıyo kendımce vardığım bır sonuç .
Bundan 7 yıl önce Almanya'da idim araçlar çok ucuz Du bence 2seneye kalmaz bızım de durumumuz o olacak dıye düşünüyorum bu elektrikliler falan da yayılırsa fıyatlar düşer .
Tabı bıde 2 yıla böyle gıderse arabayla bır yerden bıryere gıtmeyı boşverin kapıda koymaya yer kalmayacak acaba o Zaman ne yapacaklar,

Misafir-1796 08.03.2016 09:40

araç fiyatları düşmez yerinde sayarsa uzun süre iyidir ama o ihtimal bile zor görünüyo..

Misafir-4951 07.03.2016 22:31

Satmak için araba almayın, kar etmek için de almayın ,bazıları algı yaratıp piyasayı yönlendirse de plakayı takınca iş değişir.Arabayı ihtiyaç için alın, durduk yere de satmayın, tercihinizi baştan iyi yapın, zırt pırt araba değiştiren çok zarar eder hele bir de durumu çok da iyi değilse, böylece zarardan da uzak durun

tokay ceritoğlu 08.03.2016 10:19

katılıyorum,satarken zarar,alırken bir daha zarar,sen arabayı topla,sat ondan sonra 2 el sürprizlerle dolu,bu 3-5 ayda araç değiştirme modasından vazgeçmemiz gerekiyor,yoksa bizim sırtımızdan vergiler artıyor düşmüyor.araç firmaları herşeyi bahane edip sürekli fiyat arttırıyorlar,herkes mevcut aracına 3 yıl daha bineyim derse piyasa ne olur bir düşünün..

Misafir-4796 07.03.2016 17:33

2015 yılında 960bin araç satan firmalar. 2016 yılı sonuna doğru satışlar iyice düşmeden fiyatları aşağı çekmezler. Şu andaki fiyatlarla yıl sonu kredi kampanyalarıyla 960bin sattıysa 2016 yılında neden düşürsün. Artmazsa dua edelim. Bu fiyatlara rağmen hala satılıyor.

Misafir-3326 07.03.2016 14:49

Araba almakta acele etmeyin sıfır araçlarda fiyatlar düşmeye başlıycak ve buda 2. eli etkileyecek.

Misafir-579 29.02.2016 00:59

Herkes rakamlara çılgınlık diyor ama 2015 de 938 bın araç satılmış, bu fiyatlara bu satın alma çılgınlık bence, devlet neden el atsın ki madem biniyorsun ver köfteyi diyor. Ya bu nedir koca bir nesil heba oluyor bu fiyatlara araba alınırmı arkadaşlar bu kafa doksanlarda seksenlerde kaldı para kazanmak bu denli kolay mı . banka otuzbın kredi verıyor kırkbın alıyor yemin ederım memleketçe şizofreniye bağladık , bu duruma birileri eğilmeli resmen rezillik tofaş gibi araba sayılmayacak araçlara dünya paralar istenıyor yeter demeli birileri

Serkan 07.03.2015 23:45

Sifir arac fiyatlari nerdeyse ev fiyatiyla eş deger oldu. Zamlandikca zamlanior bu yuzden 34 yasinda arabaya biniyorum, 2.el degil 3. El de costu 2. El 3 yasinda 5 yasinda arac demek 1998 golf e 20 bin lira isteniyor 2 sene sonra 20 yasinda araca,bende buyuzden 34 yasindaki aracima 4 bini etmemesi gerekirken 7000 istiyorum bu rakamlar. Cilginlik

Hasan 26.02.2015 17:55

euronun düşmesiyle araba vergilerine 5 er puanlık bir artış gercekleştı bizim devletimisz politikası insanları hayalindeki arabayla kavuşmasına izin vermiyor.

Emrah Topçuoğlu 19.02.2015 13:48

Devlet verdiğini geri almaz bence, iki yıl değil 5 yıl da geçse bu fiyattan daha aşağı olmaz fiyatlar daha da artar. Saygılar

Cari Açık 10.02.2015 21:49

Arkadaşlar sıfır araç fiyatları tüketimi ve buna bağlı olarak maalesef ülkemizde otomobil üretemediğimiz için cari açığı doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple otomobil firmaları/distribütörler tarafından yapılan her türlü indirim devletin KDV/ÖTV vs. vergisiyle dengelenerek otomobil talebinin aynı seviyede kalmasına çalışılacaktır. İşin özü, cari açığın büyümesini engellemek için hükümet halkın ucuz arabaya binmesine razı gelmemektedir.
Benim düşüncem talebi ertelemenin pazarda daralmaya yol açacağı, ancak mevcut durumda fiyatlarda önemli bir değişiklik yaratmayacağıdır. Kısacası cebinizde paranız varsa gönül rahatlığıyla istediğiniz aracı alabilirsiniz, zira 1-2 seneden önce ekonomide kayda değer bir parasal genişleme (kredi faizlerinin düşmesi, harcamanın teşvik edilmesi) olması pek mümkün görünmüyor.
Hükümetin genel politikası yıllık otomotiv ithalatını 600 bin adet civarında sınırlama yönündedir, satış rakamlarının bu düzeyi geçeceği değerlendirildiğinde %3-5 değil %10'lara kadar ÖTV artışıyla karşılaşmak bizleri şaşırtmamalıdır.
Eğer ben 1-2 sene beklerim diyorsanız şu andaki koşullardan daha iyi şartlarda araç satın alma ihtimaliniz vardır, ancak önümüzdeki 4-5 ayda otomobil fiyatlarında yaşanacak değişikliklerin ülkenin genel ekonomik durumu, MB para politikası ve hükümetin cari açık yaklaşımı nedeniyle marjinal seviyede gerçekleşeceğini düşünüyorum. Saygılar.

joe waad 10.02.2015 18:39

keşke düşse de alsa binse millet

osman 10.02.2015 09:30

doğuş dün bir zam daha yapmış euronun düşmesini beklemeyin boşuna diyip güya milleti hizaya getiriyor

ersoy 08.02.2015 12:17

Millet takmış VW ye doğuş holdinge.alma kardeşim zorla mi golf polo jetta satıyorlar.begenmiyorsan tepkini opel Ford alarak koy.sonuçta para yine ayni ülkeye gidiyor.Türkiye deki distribitorde kar görmezse başka bayilik alır.normal bi insan hayatında kaç kere sıfır araç alabilir ki,diyelim 3 .kullanım olsun 3 araç için 21 yıl.yani 21 yılda 3 araç alacaksın bununlami VW yi cezalandiracaksin.her şeyin altında gerekli gereksiz doğuş ve VW.bi şey olmaz onlara merak etme,satış rakamlarına bak anlarsın.

İsmail Türkoğlu 04.02.2015 22:00

Değerli Arkadaşlarım, hala araçlar artı düştü muhabbetti, şu bir gerçek, Türkiye'de araç fiyatları malesef çoğu ürünler gibi Dövize endeksli, gecen sene neredeydi indi nerede, bakmayın Avronun biraz düşdüpünü, uzun vadede yine yüksek. Öyüzden arabalar düşmez, her sene artar, malesef bizim kazanca göre değil, Dövize göre bakılıyor, aslında bu dünyanın her yerinde öyle, ama onlarda ortalama kur sabit. Yani bugün bir araba 3 bin gecen seneye göre fazlaysa, malesef döviz acısından normal, tabi bizim için değil, ama işte dövize endeksli.

exmio 03.02.2015 18:59

birde şunu anlamıyorum alacağım arabayla ikinci eli(2013 sonrası) arasında çok az fiyat farkı oluyor, bi piyasa oluşmuş gidiyor bence herkes sıfır araç almalı böylece ikinci el fiyatları düşer.

VLK_VOLKAN 02.02.2015 11:58

Arabaların fiyatlarının düşeceği falan yok arkadaşlar.1 yıldır bekliyorum neredeyse ama hiç bir kıpırdama yok sizinde bildiğiniz gibi.Az önce astranın yeni fiyat listesine baktım,1.4 sport 2014 e göre 3 bin tl daha yukarda fiyatı.Ayrıca bir arkadaşın buradaki yorumuna kesinlikle katılıyorum.Showroom'lar ana baba günü arkadaş,adamlar hertürlü satış yapıyor neden indirim yapsınlar ki.Bu iş arz talep meselesi hocam,böyle giderse indirim mindirim beklemeyin yükselmesi daha muhtemel...

VLK_VOLKAN 02.02.2015 11:57

Arabaların fiyatlarının düşeceği falan yok arkadaşlar.1 yıldır bekliyorum neredeyse ama hiç bir kıpırdama yok sizinde bildiğiniz gibi.Az önce astranın yeni fiyat listesine baktım,1.4 sport 2014 e göre 3 bin tl daha yukarda fiyatı.Ayrıca bir arkadaşın buradaki yorumuna kesinlikle katılıyorum.Showroom'lar ana baba günü arkadaş,adamlar hertürlü satış yapıyor neden indirim yapsınlar ki.Bu iş arz talep meselesi hocam,böyle giderse indirim mindirim beklemeyin yükselmesi daha muhtemel...

aytek 02.02.2015 11:53

Vallahi arkadaş o kadar arabaya aç bir milletizki bize müstehak. geçen sene 10 bine sattığım aracın fiyatları 15 ten başlıyor. başlıyor bak en düşüğü değil. etmezde 15. Baktın 2. el uçmuş mu, alma. sen ben alıyoruz uçuk fiyata tabi artar. sıfır araçları bütün ülke 1 ay protesto etsin almasın bak neler oluyor o fiyatlara. sadece 1 ay. anaları ağlar vallahi. hele 2-3 ay sürsün iflas ederler yada fiyatları dibe vurdururlar. devlette kriz var diye ötv indirimine bile gider 2009 daki gibi. ama biz açız arabaya...

fiatci 02.02.2015 10:31

corollaci arkadaş corollanin nesi iyi soylermisin lütfen estetik, yol tutuş ,iç tasarım,performans ne bakımdan en iyisi ?

Ahmet 02.02.2015 03:28

Ya bunu sadece ötv ile bağlantıli olduğunu düşünmüyorum birazda devlet politikası euro düşse bile vergi artar ülkemizde petrole bu kadar para verildikce hükümetlerde petrol ihracını azaltacak yollar arıyorlar ötv bu kadar yüksek olmasa bu seferde petrole fazla para akacak valla iyimi kötümü anlamadım

cengo 02.02.2015 02:02

fiyatların çok düşeceğini zannetmiyorum ancak belli dönemde üretilen araçlar için küçük bir düşme olur o da o seri bitince biter

ersin 01.02.2015 19:32

kur 2013 aralık ayında yükseldiği zaman araç fiyatlarına zam gelmişti.şimdi kur düştü,daha doğrusu euro düştü.şimdi araç fiyatları neden ucuzlamıyor.

emrllh 01.02.2015 19:03

Arkadaşlar otomobil fiyatları düşmez. Sabit de kalmaz her halükarda artar. Söz birliği yapıp sıfır otomobil almamaya karar versek 1 yıl boyunca sıfır ara almazsak bile o vergi kaleminin yani ÖTV nin tahsilatı devlet tarafından her halükarda yapılacaktır. Verginin ismide sıfır otomobil almama vergisi olur. Sonuçta bir kanuna bakar. Kabul edenler etmeyenler kabul edilmiştir.

ahmet 01.02.2015 12:59

olmazda hadi oldu diyelim otomobil firmaları indirimi açıkladığı anda hükümetimiz ÖTV düzenlemesini getiriverir biz de düşünür dururuz ne istikrarlı bir ülkeyiz diye... saygılar

akıllı tüketici 01.02.2015 11:58

Ben bırakın bir kaç ayı ötv de ciddi bir iyileştirme yapılmadıgı sürece araç almamaya karar verdim.ikinci el devam.piyasa yangin yeri faizler indirilsin diye bastiriliyor.likidite yok.fahiş fiyata satilan ev araba hiç yanaşmayin..

hakan 31.01.2015 22:21

ülkemizdeki satılan araçları avrupada satılan araçlarla karşılaştırdığımızda hem fiyatları,indirimleri ve taksitleri bizdekilerine göre çok uygun. örneğin vw otomatik farkı 2000 eura avrupada,ülkemizde 5000-6000 euro. ford aracına göre 5000 eura indirim yapıyor.bizde satılanlar aracların kalitesi de tartışılır.sonuç olarak zarar eden hep biziz.hayırlısı

aliöz 31.01.2015 21:10

Satış % düşüş haberlarinin ardından, döviz düşüklüğü oto sektöründe gerilemenin nedeni gösteriliyor... Bu haberler oto sektörünün Seçim öncesi ÖTV indirimi için hükümete yapılan alt yapı çalışması gibi geliyor bana. Ne dersiniz !

Corollacı 31.01.2015 13:50

C sınıfının en iyi arabaları :Corolla, i30 ve astradır.golf bunların arkasından gelir !

mehmet.k 31.01.2015 13:38

arkadaşlar öncelikle doğuş otomotiv gerçekten tok satici gibi fakat vw nin diğer markalara bakarak pahali olduğunu düşünmüyorum ...

uzman 31.01.2015 11:29

Euro şuan 2.75 ve artmaya devam ediyor. tl ve ruble kadar tutarsız para birimi yok şimdilerde.

begg 31.01.2015 01:00

araba ceoaları hikaye okuyor düşmezzzz beklemeyın

seyirci 31.01.2015 00:04

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler sabredipte araç almazsak ÖTV indirimi gelebilir. Saygılar

bilgi 30.01.2015 23:38

Türkiye'de Volkswagen'i doğuş sattığı sürece bu markayı asla düşünmüyorum. İsterse bedava versin.

Tayfun 30.01.2015 23:13

Ayhan bey bu işin doğuşla vs alakası yok almandır şudur budurda demenin anlamı yok vw golf birdefa o yazdığın tüm otomobillerden üstün bunu sende biliyorsun yok auris yok astra böyle birşeyi söylemenin bir anlamı yok c sınıfı lideri vw golftür

mehmet 30.01.2015 20:46

Kur bugun duser yarin yukselir sadece bir kac gunluk yarin bir gun yine zam yaparlar merak etmeyin

mehmet 30.01.2015 20:44

Kur bugun duser yarin yukselir sadece bir kac gunluk yarin bir gun yine zam yaparlar merak etmeyin

Hüseyin 30.01.2015 19:06

Tamam araç alma işini erteleyelim çok güzel bende %100 aynı fikirdeyim.Ancak sadece bu satırları okuyanlar yada bazı forumlarda gezenler bu dediklerimizi yapıyorlar , çoğu alıcı ne forum okuyor ne internete bakıyor.Gidiyor bayiye direk ayırtıyorlar aracı.Bu yüzden bencede ahım şahım bir indirim olmaz çünki hertürlü istedikleri talep mevcut araba firmalarının.Geçen vw nin bir bayisine gittim ana baba günü.Şaka gibi.Talep olduğu sürece indirim beklemiyorum açıkcası

ayhan 30.01.2015 14:24

Doguş grubu isterse japon aracı getirsin japon almam bırakın bu dogusu. kim dürüstse gidin o araçlara bakın ben toyotayı fordu begeniyorum alman istiyosan 1.6 dizel opel hem vw den daha güzel hem daha ucuz bırakın bu fanatikligi takım tutar gibi araba alinmaz şu auris 1.6 cvt yi 2 ay kullanın golfe bi daha binmek istemezsiniz. Bu kadar netim

hakan 30.01.2015 13:40

İlginizden dolayı teşekkürler murat bey.Dikkat ederseniz sektör yetkilileri yüzde 3-5 arasında indirim olabilir şeklinde açıklama yapmaya başladılar.Yani yüzde 5 indirime çoktan razılar.Ancak sıfır otomobil alıcılarının buna razı olmamaları,2014 ortalamalarına göre en az yüzde 10 ve daha üzeri indirim talep etmeleri,yaşadığımız ekonomik sürecin gereğidir.Bu durum ikinci el fiyatlarına da yansıyacaktır.Acil ihtiyacımız yoksa alımlarımızı makul bir süre ertelememiz içerdeki piyasaya az da olsa çekidüzen verebilir düşüncesindeyim.Saygılarımla.

Muhittin 30.01.2015 13:07

Bazı markalar indirime gitti Seat ve Skoda sembolik de olsa bazı modellerinde 2015 fiyatları düşürdü.

harun 30.01.2015 12:19

kimse burnundan kıl aldırmıyor fiyatlar düşecekmiş yüzde 3 olmaz öyle birşey ha almayın bakalım ne olyo anında düşer...

ismail 30.01.2015 10:36

Hakan beyin sözlerine gerçekten katılıyorum. En ufak market alışverişinde bile titiz davranan bizler sıfır araç alımlarında sanki kalmayacak yada bir daha gelmeyecek gibi davranıp bir kaç ay bekleyemiyoruz onu bırakın birde önceden sıraya girip paramızı verip bir kaç ay aracın gelmesini bekliyoruz sanki bir kaç ay araca binmesek olmaz yada elimizdeki ile yetinmeliyiz. ben gerçekten anlayamıyorum önden para verip aracın gelmesini bekleyip bide aradaki farkı tekrar ödemek nasil bi tüketim milleti olduk telefon ve elektronikte de öyle... bırakalım satıcıların peşinden koşmayı onlar tüketicitin alıcının peşinden koşsun.... piyasayı nominal üretim değerleri haricinde biz tüketicciler belirleyeyim korkmayalım araç bitmez tükenmez aynı aracı yine alabiliriz

BATUHAN 30.01.2015 10:27

Fiyatlar düşmez çünkü bu kur ile ithalat yapılmıyor. Geçen aylarda ithalatı yapılan arabalar satılıyor yani yüksek kurdan satın alınan araçlar. Kur bu şekil 2-3 ay giderse Haziranda fiyatlar %3-5 düşer ama istediğiniz donanımda araç kalır mı orası soru işareti.. Ayrıca %3-5 düşse ne olur ki, haziran ayını beklemeye değmez.

murat 30.01.2015 10:00

Hakan Bey her 3 yorumunuza da şapka çıkarıyor ve saygılarımı sunuyorum. Mevcut durum bundan daha güzel ifade edilemezdi.

SıradanVatandaş 30.01.2015 08:45

Euro düşse ne olur! İndirim için heveslenmeyelim!! Dolar tam gaz çıkıyor!!

Akın Yılmaz 29.01.2015 23:27

Euroya bağlı olarak fiyatlar %3 düşse ne olur...

bizdeki bu vergiler olduktan sonra.. fiyatlar ateş pahası.. kardeşim ne vergiyi indiriyorsunuz, ne yerli otomotiv üretiyorsunuz...

bu memleketin evladı ucuza arabaya binemeyecek mi?.. neymiş cari açık artarmış...

hakan 29.01.2015 22:12

Uzun yıllar ilk kez, önceki yorumlarımda belirttiğim olumlu piyasa koşullarının biraraya gelmesiyle,otomobil fiyatları düşme trendine girmiş bulunmaktadır.AB ülkelerinin euro nun değerini düşürüp dışarıya mallarını ucuza satarak ekonomik krizden korunma çabaları da bu durumu desteklemektedir.Bizlerin, araç satınalımlarını kısa bir süre ertelememiz hem fiyatların düşme sürecini hızlandıracak hem de içerde aşırı yükseltilen bazı fiyatları baskılayarak törpüleyecektir.Yeter ki biz otomobil satınalacaklar,piyasadaki esas oyunculardan biri olduğumuzun bilinciyle hareket edelim.Saygılar.

mustafa 29.01.2015 21:21

maalesef fırsatçı bir toplum olduk.bir taraftan devlet bir taraftan üretici veya ithalatçılar fırsat kolluyor. avrupadaki birçok üreticiye baktığınızda kendi ülkelerinde indirimler yaptıklarını görürsünüz. asıl sorun bizlerde ve böyle alım iştahı oldukça sırtımıza daha çok binen olacaktır.garip bir ülkeyiz.

fay 29.01.2015 21:21

yunanistanin alman bankalarina 240 milyar euro borcu var.yunanistan da secim oldu syriza bu anlaşmalara kesinlikle uymayacak.alman bankalari batacak ayni amerikan bankalarinin mortage le battigi gibi.herkes yatirimina dikkat etsin .eurodan uzak durun.haliyle arac fiyatlarida etkilenecek.

fiatcı 29.01.2015 21:15

bizim ülkede doğuş koç gibi otomobil kartelleri Avrupa arabaları çok çok fahiş ve ederinin üzerindeki fiyatlarla getirme hırsı öte yandan bu yetmezmiş gibi servislerin el yakmasından dolayı halkın sanayideki ustalara mahkum edilmesini bu millet kesinlikle hak etmemekte üstüne üstlük devletin bunların üzerine tüy dikercesine yaptığı vergi bindirimleri ile Euro bir lirada olsa biz baz golfe 55 bine binmeye devam edeceğiz arkadaşlar...

fay 29.01.2015 21:12

Euro bolgesinde kriz kapıda .yuzde 30 dusecek arac fiyatlari.

ismail 29.01.2015 20:43

bunlar ceo ların yalanları. durumu kurtarma, şirin görünme çabaları. yapmayın Allah aşkına. Türkiyede indirim ne zaman görülmüş! en fazla fiyatlar biraz durağan seyreder sonra eski zamlara devam. 35 yaşındayım, 20 yaşımdan beri oto piyasasını az çok takip ediyorum bu yaşıma kadar indirime şahit olmadım. burası Türkiye; burda hayaller kurulur ama gerçekler yaşanır...

Murat ist 29.01.2015 19:37

Indirim bizim elimizde arkadaşlar 2 sene sıfır araba almayın bak bakayım doğuşumu kalır devletin ÖTV kalır

Alper 29.01.2015 19:10

amb parasal genişleme kararı ile euro zayıfladı tamam da bu sefer de bizim mb faiz indirimi sinyali verdi euro tekrar yükseldi. yani indirim beklemeyin

ahmett 29.01.2015 18:18

sıfır kesin düşer 2.elde düşecek

Kül Yutmaz 29.01.2015 17:44

Akaryakıt nerdeyse 3te1e düştü. Türkiyede Noldu!
Fasafiso. Ilâhi adalet elbet tecelli edecek. Kdv, ötv, öiv, trt katkı payı, kkb (kaçak kullanım bedeli)... Gibi gibi... Yetkililer! Mutlak hançerlerler. Bu böyle biline...

cetin 29.01.2015 17:14

bizim ülkemizde fazla bi düşüş yasanıcagını sanmıyorum hep bekliyoruz bakalım bizim satıcılarımız indirim yerine yüzde 10fiyatı ikiye katlarlar sanki alıcı varmış gibi ikinci el fiyatlarıda sıfırını gecti

pagani 29.01.2015 16:19

ey doğuş otomotiv, sizin açıklama yapmanıza hiç gerek yok insanlar sizi tanıyor sizin literatürünüzde sadece zam vardır euro iner çıkar bunlar sizi etkilemez siz zam yapmaya bakarsınız.bir atasözü derki:ayinesi iştir firmanın lafa bakılmaz:)

murat 29.01.2015 16:04

Euro 2013 aralık ayında ortalama 2,75 seviyelerinden 2014 mart ayında 3,13 seviyelerine çıktı. Fakat Haziran Temmuz ayından sonra 2,90 lı seviyelere, eylül ekim ayından itibaren de 2013 aralık seviyesi olan 2,75 civarına geldi. Dolayısıyla eurodan kaynaklı yaklaşık son 4 aydır 2013 aralık ayında göre bir değişiklik yok. haziran temmuzu baz alırsanız da yaklaşık 2013 aralığa göre yüzde 5 gibi bir artış var. Fakat araç fiyatlarına yapılan zam ise kimi marka ve modellerde (hususen dizel-otomatik) %20 yi bile geçti maalesef. 2014 yılı başında ötv de yapılan %5 lik artış ise (1600 cc ye kadar olanlarda %40 tan %45'e) 2013 aralık ayında 50 000 TL ye satılan bir aracın fiyatını 2014 1 Ocaktan itibaren yaklaşık 1750 TL arttırdı. Yani yaklaşık %3,5 gibi bir artışa sebep oldu. Verileri TCMB sitesinden aldım. Yorumunu sizlere bırakıyorum. Hakan beyin yorumuna tüm içtenliğimle katılıyorum. Ayrıca hala yorumlarda fiyatlar artacak diyen arkadaşlara da böyle olmayacağını tekrar belirtmek istiyorum. (kurda veya vergilerde bir değişiklik olmadığı takdirde) Herkese kazasız sürüşler

T.C. 29.01.2015 15:51

satış rakamları tutmazsa kesinlikle aralık 2015 ten önce indirim olmaz,sitemizin bu gün baktım daha tr gelmeyen bir markanın modeli 5-7 bin tl zamlı ilan edilmiş,bu nedenle inse inse göstermelik olur,bu arada euro da çok küçük bir kıpırdanma olsa bile hemen üstüne ekleme yaparlar,bu filmi sürekli izliyoruz..

hakan 29.01.2015 15:40

Piyasayı yönlendirecek olan,esas itibariyle arz-talep unsurudur.Talep yetersizliği nedeniyle dünyadaki hammadde ve enerji fiyatlarının düşmesi,2015 yılında sınai üretim maliyetlerinde de gerilemelere yolaçacaktır.Otomobil almayı düşünen arkadaşların,alımlarını bir-iki ay ertelemesi halinde geçen yıla göre daha uygun fiyatlarla sıfır veya ikinci el istedikleri otomobile kavuşacaklarını tahmin ve temenni etmekteyim.Saygılar.

fark etmez 29.01.2015 15:05

otomobil fiyatları inse devlet vergisini yükseltir. bu ülkede birşeyin fiyatı bi noktaya çıktımı bir daha eski haline dönmez kolay kolay. Hele otomotiv sektöründe. Adamlar yüz binlerce araba sattı bu fiyata, satılıyor neticede niye indirsin ki ?

Hüseyin 29.01.2015 15:00

euro düşüyo ötv ye zam gelecek diyolardı gelmedi ama fiyatlarda bi kıpırdama yok hala

ahmet 29.01.2015 14:37

euro düşüyor ama 53.9 olanbaz golf 55 olmuş. Bunun için teşekkürler vw-doğuş ikilisi :-)

hakan 29.01.2015 14:11

Son bir yılda otomotiv sektöründeki abartılı fiyatlar,euro nun sınırlı da olsa değer kaybetmesi,geçen yıllara oranla talepteki kısmi daralma ve en önemlisi otomobil fiyatlarının düşme trendine girdiğinin sektör yetkilileri tarafından da artık kabul görmesi,sıfır km araç alıcılarının beklenti içinde kalmalarına yolaçmaktadır.Bu nedenlerle 2015 yılında üretilecek araçların en az yüzde 10 indirimle pazara sunulacağı kanısındayım.

Ahmet 29.01.2015 13:26

Bizim vergilerimiz indirime asla izin vermez. Fazlasıyla alır :)