Arabalar.com.tr 15 Yaşında

Arabalar.com.tr 15 Yaşında

2006 yılının Aralık ayında arabalar.gen.tr adı ile başladığımız yayın hayatımızın ondört senesini geride bıraktık. Yeni yaşımıza girerken biz de sizlere bir yazı ile teşekkür etmek istedik.

2006 yılı internetin çok hızlı geliştiği yıllardı. Kısa bir süre önce eski modemler atılmış, çevirmeli ağ yerine ADSL bağlantısına geçilmiş, ülkenin dört bir yanında internet kafeler hızla çoğalmıştı.

İnternete olan büyük ilgi giderek artıyor yeni yeni forum adı verilen dönemin sosyal medyası diyebileceğimiz paylaşım grupları ortaya çıkmaya başlıyordu. Otomobil tutkunu olarak bizler de dönemin modasına uyarak bir forum sistemi kurmaya karar verdik. Amacımız tüm otomobil severlerin bilgi paylaşımı yapabileceği bir yapı kurmaktı.

Kısa sürede yoğun ilgi gören forum sitemizin bize göre bir eksiği vardı. Nitelikli bilgiye doğrudan erişmek göreceli olarak zordu ve sektörün magazinel konuları gerçek ihtiyacın önüne geçebiliyordu.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde insanların önceliği temel ihtiyaçlarını karşılamak olmuştur. Ardından şehir hayatının olmazsa olmazı ev sahibi olup kiradan kurtulmak ve bir araba sahibi olmak… Evden sonra insanın satın almak istediği en pahalı şey otomobil idi. Öyleyse uğrunda onca yıl birikim yapılan yada onlarca ay borcu ödenen bu nesneyi satın alma aşamasında insanlara yardımcı olmak bizim öncelikli misyonu olmalıydı.

Hemen ertesi yıl forum sisteminden vazgeçip portal konseptinde yayın yapmaya karar verdik. Otomotiv sektöründen güncel haberler, piyasadan kampanyalar ve anketler yayınlamaya başladık. Kullanıcı sayımız arttıkça içeriğimizi genişletmeye çalıştık.

2009 yılına geldiğimizde daha fazla ihtiyaca dönük çözümler üretmek adına sitemizi yeniledik ve çok önemli yeniliklere imza attık. Sadece Türkiye’de değil Dünyada da ilk olan güncel sıfır otomobil fiyatlarını yayınlamaya başladık. Geliştirdiğimiz arama sistemi ile kullanıcılarımıza ilk defa otomobilleri diledikleri kriterlere göre seçme ve karşılaştırma imkanı yarattık. Yine ilk kez sunulan puanlama sistemi gibi özellikler ile daha akademik bir altyapı kurmaya çabaladık.

2013 yılına geldiğimizde arabalar.gen.tr Alexa.com verilerine göre Türkiye’nin ilk 250 internet sitesi arasına girmiş, kendi alanında en çok ziyaret edilen otomotiv sitesi olmuş, ulusal çapta yayın yapan birçok gazete ve televizyon sitelerini dahi geride bırakmıştı. Bu garaj projesi olarak başlayan bir iş için mükemmel bir sonuçtu.

Artık daha fazla seçenek sunmak, özellikle otomobil satın alma aşamasına gelmiş kullanıcıların kafasındaki tüm sorulara karşılık verecek bir portala dönüşmek gerekliydi. Öncelikle yepyeni bir veritabanı ile işe başladık. 8 ay gibi kısa bir zamanda tamamen manuel olarak onbinlerce veri girerek Türkiye Pazarı’nda satışa sunulmuş tüm modellerin teknik ve donanım değerlerini ekledik. Böylece sadece güncele değil ikinci el piyasasına da cevap vererek geçmiş modellerin de bilgilerini sunmaya başladık.

Teknoloji altyapımız güncelleyerek sadece sitemizin yer alacağı dönemin en iyi sunucularına taşındık. Tamamen baştan kendi portalımızı kendimiz yazdık. Türkiye’deki büyük bankalar ile aynı yazılım ve güvenlik sistemlerini kullanarak baştan sona yeni bir portal oluşturduk. Tasarımımızı gelişen tüm cihazlara ve mobile uyumlu hale getirip ayrıca mobil uygulamamızı da kullanıcılarımıza sunduk. Son olarak ismimizi daha kurumsal bir etiket taşıyan arabalar.com.tr olarak değiştirdik.

Yeni sitemizi 2015 yılı ortalarında yayına aldık. İlk defa sıfır ve ikinci el otomobiller karışık olarak aranabiliyor, karşılaştırabiliyor, puan ve yorum verilebiliyordu. Tüm modellerin fiyat geçmişleri ay ay sistemdeki yerini alıyor, böylece günümüz fiyat takip sitelerinden yıllar önce ilk kez böyle bir arşiv hayat buluyordu. Yeni site ile halen Türkiye’nin sahibinden en çok ilan sunulan internet sitesinde dahi bulunmayan seçili iller arasından istenilen kriterlere göre otomobil araması yapabilen bir arama sistemini hayata geçirdik. Yine ülkenin en büyük ikinci el ilanlarını sunan bir internet sitesinin ilk defa bizim tarafımızdan hayata geçirilen modeller arası karşılaştırma anketlerini de birebir kullandığına da şahit olduk.

Değişimin baş döndürücü hızında bizlerin de hesap edemediği durumlar olmadı değil. Öncelikle eksiksiz olarak belirtilen işlemleri yapmamıza rağmen en büyük arama motoru, yaptığımız isim değişikliği nedeniyle bizleri yepyeni bir internet sitesi olarak değerlendirerek eski adresimizde uzun yıllar sonucu elde ettiğimiz dereceleri kaybetmemize neden oldu. Bu durum karşısında kullanıcı sayımızda önemli bir düşüş gözlemledik. Yine de doğru yaptığımızın verdiği inançla geri adım atmadan yolumuza devam ettik. Bugün bu tip mağduriyetler son geliştirilen uygulamalar ile giderilmiş durumda.

Bu arada internet kullanıcısı da değişiyordu. Mobil kullanıcı sayısı bilgisayar kullanıcı sayısını geçmiş, sosyal medya internette en çok zaman geçirilen mecralar haline gelmiş, teknik ve detay içeriklerine olan ilgi hızlı tüketim çağında daha önemsiz hale gelmeye başlamıştı. Ancak 2007 yılında yükselen forum modasına karşı çizdiğimiz misyon bu dönemde de bizlere yol gösterdi.

Hiçbir zaman bu sitede okumak için kapatmak zorunda olduğunuz reklamlara yer vermedik. Hiçbir zaman ziyaretçi datalarını talep eden reklam firmaları ile çalışmadık. Büyük olmakla övünen ulusal gazeteler gibi hiçbir zaman “falanca film izle”, “filanca tv seyret” gibi günlük popüler aramalara cevap verecek, konumuz dışında içerikler üretmedik, sayfalar hazırlamadık. Reklam vererek ziyaretçi sayımızı arttırmaya çalışmadık.

Elbette sizlerin eksik gördüğü veya karşılayamadığımız talepleriniz de oldu. Örneğin son olarak her modele özel sunduğumuz donanım tablosunu değiştirdiğimizde de çokça eleştiri mesajı aldık. Bundan 10 yıl önce satışa sunulmuş bir modelde yolcu hava yastığı lüks bir donanım sayılırken günümüzde trafik işareti okuma teknolojisi gibi yenilikler bile neredeyse standart bir donanım haline gelmeye başladı. Bu durumda eski ve yeni model arabaları aynı donanım tablosu ile kıyaslamak güncelliğini yitirmeye başladı. Bu nedenle güncel donanım bilgilerini modelden bağımsız olarak  yine aynı sayfada bu kez genel bir tablo halinde verme yoluna gittik.

Teknoloji gelişmeye ve zaman bize her gün yeni bir şeyler öğretmeye devam ediyor. Ancak değişmeyen tek şey özgürlüğün simgelerinden biri olan otomobil sevdamız. Bizler arabaları çok seviyoruz. Umarız ki 25. yılımızda tüm fosil yakıtlı araçlar artık sadece arşivlerimizde yer alır. Elektrik ve alternatif enerjilere sahip otomobillerin yollarımızda dolaşacağı günler çok uzak değil. Bunun bilincinde olarak logomuzda yer verdiğimiz uzun ince yolda gündüz gece yürümeye devam edeceğiz.

Sağlıcakla kalın…
Arabalar.com.tr ailesi

05.12.2020 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-6283 10.01.2021 13:03

Yıllardır severek takip ediyorum, araç almamda referans bir site olmuşur.Teşekkürler,başarılar dilerim.

Misafir-339 01.01.2021 21:57

Teşekkürler devamlı takıp ediyorum

Misafir-1665 21.12.2020 03:35

Tebrikler,
Ben de uzun süredir sitenizi takip ediyorum.
SSL yüklemenizi öneriyorum.
Google aramalarında daha iyi listelenmenize yardımcı olur.
Emeklerinize sağlık.

Misafir-6431 20.12.2020 12:57

bir ara çok sıkıntılı bir siteydiniz, bu yüzden ziyaret etmeyi bırakmıştım. özellikle kullanıcı yorumlarımız olduğu gibi silinmişti. bu durumda beni bu siteden soğuttu açıkçası. ama bir kaç senedir eskisinden daha iyisiniz. gerçekten çok güzel bir site. takip ediyor ve öneriyorum. teşekkürler

Misafir-7748 17.12.2020 12:10

basarınız her daim sürsün........boyle yayına devam edin

Misafir-7722 16.12.2020 19:20

Tebrik ederim, 2010 dan beri takip ediyorum

Misafir-4017 15.12.2020 23:27

Tebrikler, başarılarınız daim olsun

Misafir-349 10.12.2020 10:49

Tebrik ve teşekkür ederim.
2009'dan beri sitenizi takip ediyorum.
Bir ara bir modelle ilgili yorumlar versiyondan bağımsız olarak yanda görülebiliyordu. Bu çok güzel özellikti, geri getirirseniz çok sevinirim. Bunun yanında geçmiş yıllara ait fiyat bilgilerini ayrı bir yerde grafik olarak da verirseniz muhteşem olur.

Misafir-7530 09.12.2020 11:52

Merhabalar,öncelikle yeni yaşınız hayırlı olsun
araba ararken ilk baktığım yerdir burası detaylarıyla birlikte karşılaştırma imkanım oluyordu
araba aldıktan sonra bile sık sık girer bakarım ne gibi gelişmeler var diye
şu anki tek eksik eskiden donanımları karşılartırma şansımız vardı çokda işe yarıyordu
umarım dikkate alırsınız.

Misafir-6332 09.12.2020 11:41

2-2,5 yıldır bazen günde 4-5 kez girdiğim ve hem rahatladığım hem de çok şey öğrendiğim bir site. Güzel ama biraz daha güzel ve faydalı olabilir. Açıkçası yorumların hem çok geç görünmesi hem de çoğunlukla yayınlanmamasını ciddi eleştiriyorum. Bunun biraz ülkedeki korku atmosferinden kaynaklandığının farkındayım ancak araç fiyatlarının son 5 yılda 5e katlanması ekonominin çok kötü yönetilmesiyle yani doğrudan siyasetle ilgili ve bunu herkes biliyor. Ekonomi dünyanın her yerinde siyasetle ilişkili, bu sebeple bazı yorumlar mecburen siyasi olacak! Çünkü korkunç derecede kötü yönetilen bir ekonomi var. Bunu sadece araç fiyatlarından bile anlayabiliriz! 5 yıl önce sıfır araç fiyatları 35-36 bin tl idi desem kimse inanmaz ya da o fiyatları görüp bu artışı tek bir sebebe de bağlamak da doğru değil. Onun için konu araç fiyatlarıysa yani ekonomiyle ilgiliyse ister istemez siyasete girilir. Ayrıca arabalar.com.tr’yi burada yine eleştiriyorum; madem siyasi yorum yasak ve yayınlanmayacak o halde trollerin gereksiz, saçma sapan övgüleri de yayınlanmasın. İlla bir parti veya hükümetin aleyhine yorum yapılamıyorsa Leh’ine de yorum yapılmasın, izin verilmesin...

Misafir-4471 08.12.2020 23:08

nice 15 senelere hep birlikte..
otomoillerle ilgli eski (bir önceki menünüz) çok daha detaylı ve bilgilendirici idi (özellikle MTV oranlarını çok arıyoruz ve görmek istiyoruz mutlaka.) ya eski menüye dönün yada yeni detaylı bir menü geliştiriniz, güncel menünüz son derece yetersiz..
saygılar,selamlar.

Misafir-6458 08.12.2020 20:34

Eskiden her gün ayrı bir heyecanla giriyorduk. Artık heyecanlanmıyoruz ama suçlu siz değilsiniz ;) Ulaşamayacağımız ciğerlere pis demeye geliyoruz

Misafir-6538 08.12.2020 16:29

günde defalarca girip bakıyorum bu siteye. okurlarına yeterli ilgiyi gösterdiğini hiç sanmıyorum. ''haberler '' bölümünde bazen hafta boyu , 10 gün yaprak kımıldamıyor. sanki otomotiv endüstrisi bu kadar durgun mu? günler günler boyu hiç yeni haber yok. öyle mi?

Misafir-2603 08.12.2020 14:39

Emeğinize sağlık. yalnız eskisi gibi donanım karşılaştırma olsa daha iyi olurdu. takibe devam nice 15. yıllara

Misafir-2127 07.12.2020 21:08

Tebrikler nice yıllara, kaliteli site, beğenerek takip ediyorum.

Misafir-8906 07.12.2020 15:45

Misafir-2079 e katılıyorum araç özellikleri menüsü eskisi gibi olursa daha güzel olur.

Misafir-2790 07.12.2020 15:07

Merhabalar!
Sitenizi yıllardır takip ediyorum. Çok şey öğrendim. Öğrendiklerimi arkadaşlarım ve dostlarımla paylaştım. Çok teşekkür ederim. Ancak bir eleştirim olacak. Aşağıda arkadaşlar da belirtmiş; önceki menünüz çok daha verimli ve kullanışlı idi. Hem teknik, hem donanım ve aynı menüde direkt karşılaştırma yaparak özellikle donanım açısından verimli bilgi elde edebiliyorduk. Yine eskisi gibi kullanışlı ve pratik olursa seviniriz... Nice yıllara...

Misafir-2590 07.12.2020 12:33

İyi ki varsınız. Her gün defalarca girdiğim iş stresimi attığım, olmazsa olmazım internet sitesisiniz.
İstediğim bilgiye çok rahat ulaşabildiğim ve tanıdıklarıma da tavsiye ettiğim bir sitesiniz. Evet bazı eksikleriniz var, arabanın sıfırı satışta olmasına rağmen en son 2018 veya 2019 modelinin yazması gibi...Başarılarınızın devamını dilerim... Nice hep beraber yıllarımız olur inşallah :)

Misafir-6104 06.12.2020 22:20

güzel, büyük bir boşluğu dolduran bir site. Tebrikler

Misafir-2079 06.12.2020 21:41

Hergun girip bakmazsam içim rahat etmez.. araba özellikleri menüsü daha önceki daha iyiydi.. sizlere çok teşekkür ederiz..

Misafir-4872 06.12.2020 13:10

Emeğinize sağlık. Benim açımdan gördüğüm eksiklikleri söyleyeyim belki bir katkımız olur. Site yönetimi konusuna biraz daha zaman ayırmak.bu şekilde sanki bir kişi bütün işi sırtlıyor gibi de o da işten çıkıp akşam eve geldiğinde vakit buldukça düzenlemeler yapıyor gibi.yorumlar Bile site yöneticisi akşam ya da bir kaç gün sonra zaman bulup onaylayınca görünüyor gibi.araç fiyatları ve güncellemeler konusunda da biraz zayıf kalınıyor. Bazı merak ettiğim araçların hala 2018 ya da 2017 den kalan araçları son modelmiş gibi görünüyor.üretimden kalktı sanıyorum. Böyle güzel bir sitede aslında araç firmaları için ayrı bir üyelik tanımlaması yapılsa o araç firmasının belirlediği bir temsilci kullanıcı adı ve şifresiyle girip kendi firmaları için bazı güncellemeler ve ya kampanya duyurusu yapıp sizin onayınızdan geçse. Araç firmalarının bu konuya olumlu yaklaşacağını düşünüyorum.

Misafir-9651 06.12.2020 12:24

Çok beğendiğim bir site; her gün bakıyorum. Nice yıllara.

Misafir-3406 06.12.2020 11:34

Benim için referans kaynağı site olmaya 15 senedir devam ediyorsunuz. Çok uzun süredir üyeyim ( mobilden nasıl giriş yapıldığını bulamadım) ve size emeğiniz için teşekkür ederim.
Araçların aksesuarlarını karşılaştırabilirsiniz gün nirvanaya ulaşmış olacaksınız

Misafir-8904 06.12.2020 11:00

Yorum yayınlama kriterlerinizi ve hızınızı tam olarak çözemesem de hemen her gün girip vakit geçirmeyi alışkanlık edindiğim bir sayfasınız, otomobiller konusundaki bilgi ve fikirlerimi geliştirerek artırmama büyük katkınız var. Yalnız bir eleştirim olacak, o da otomobil karşılaştırmalarında eskiden bütün teknoloji, konfor vb tüm özellikler gösterilirken artık sadece teknik özellikler gösteriliyor ve bu da açıkçası çok fazla fikir vermiyor. Tekrar eskisi gibi bir karşılaştırma yapabilirsek çok iyi olur. Nice 15 yıllara!

Misafir-5632 06.12.2020 10:49

Mutlu yıllar dilerim güzel bir site :)

Misafir-9101 06.12.2020 00:43

Siteyi sanırım 7 yıldır takip ediyorum. Genel olarak memnun(d)um. Ama şunu da kesinlikle belirtmeliyim ki sitenin önceki formatı (her aracın altında donanımının ve teknik verilerinin gösterildiği) çok daha iyiydi. önceden incelediğimiz bir aracı hemen aynı sayfadaki karşılaştır butonu başka bir araç ile karşılaştırabiliyorken şimdi bu durum yok mesela.Bu hali kullanışlılıktan uzak olmuş..

Misafir-1622 05.12.2020 20:08

Kullanıcı odaklı bir yönelim göstediğinizden dolayı kendi adıma teşekkür ederim. Yorumlar yayınlanırken, diğer kullanıcılar da haberdar olsun diye yazdığım, elbette hakaret vb. içermeyen bir kaç yorumum yayınlanmamıştı. Bakalım bu yayınlanacak mı?

Misafir-7169 05.12.2020 17:59

Gerçekten site de büyük emek var iki aracımı alırkende buradaki yorumlar beni etkilemişti. Teşekkürler emekleriniz için

Misafir-4593 05.12.2020 16:54

Her gün mutlaka 3-4 defa bakarım,çok ilgimi çeken bir konu olursa yorum yazarım,bir diğer sürekli yorum yazdığım yer toyota*** forumu,orada herkes kendi adı soyadı ve profil bilgileri eşliğinde yorum yazabiliyor,yorum anında görünüyor,burada ise misafir uygulaması var,yorum yazanı göremiyoruz ve uzun süre sonunda yayımlanıyor.Bu çözümlenmeli,açık isim ve profil olursa yanlı mı? yoksa tarafsız yorum mu olduğu görülür.Diğer bölümler başarılı.

Misafir-9558 05.12.2020 15:31

Tebrikler nice yıllara...