Araba Arkası Yazılarına Ceza Geliyor

Araba Arkası Yazılarına Ceza Geliyor

Araçlarda bulunan yazı, flama ve bayrağa ceza geliyor. Mevzuat dışında araçlara takılan flama, sembol ve bayraklar sıkı takibe alınacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gelen şikayetler ile merkezden yapılan denetimlerde bazı araçların üzerine bulundurulması zorunlu işaretlerden başka mevzuata uygun olmayan reklam, resim, yazı, işaret, şekil, sembol ve ilan yazıldığı belirlendi.

Genel Müdürlük, 81 İl Emniyeti'ne "araçlar üzerine yazılan yazılar" konusunda bir genelge gönderdi. 6 Ağustos 2011'de Resmi Gazete'de yayınlanan "Ticari Araçlarda Reklam Bulundurulması Hakkındaki Yönetmeliğe" atıfta bulunulan genelgede, bazı yazıların "tahrik edici" ve "suç" içerikli olduğuna dikkat çekildi.

Genelgede, Trafik Denetleme Şubeleri'ne "Mevzuat hükümleri dışında üzerinde yazı, ilan, resim, logo, bayrak, flama ve ya amblem bulunduğu anlaşılan araçlara 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 26. maddesi doğrultusunda işlem yapın" talimatı verildi.

Şehiriçi ve şehirlerarası yollarda yapılacak trafik denetim ve kontrollerinde ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan taksi, taksi dolmuş, minibüs, otobüs ve kamyonetler ile kiralık otomobil cinsi motorlu araçların üzerinde bu tür materyal bulunduran sürücülere 72 TL ceza yazılacak. Polis ceza yazdığı araçtaki izinsiz yazı, logo, ilan, resim gibi işaretleri söktürtecek.

27.09.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-5982 15.06.2016 23:26

"Satılık" yazısıda bu kapsamda değerlendiriliyor. Dikkat..

sınan 04.05.2014 14:37

bu turkıyede yasaklanmayan BIR SEY GOSTERIN ALLAH ASKINA yazı bıle ınsanı sasırtıyorsa vay o ınsanların halıne bu turkıyede daha cooook sey yasaklanır turk bayragı bıle yasaklanır boyle gıderse degıl kı dıgerlerı seyler yasaklanmasın ama bence yanlıss.

mustafa 01.05.2013 19:52

Hani ceza hala gezenler var...

baysungar 01.10.2012 12:01

geç bile kalındı. tuhaf tuhaf dikkat dağıtan yazılardan kurtuluyoruz sonunda.
enteresan şeyler yazıyorlar okumadan duramıyorsun ki arkadaş :)

MURAT 27.09.2012 14:15

inşallah bu türk bayrağınıda kapsamıyordur,zira izin alınmadan törende asmak yasaklanmıştı,bu ülkede bayrağı yasak etmenin mantığı açıklanamaz...