Apple CarPlay Uygulamasını Tanıttı

Apple CarPlay Uygulamasını Tanıttı
iPhone, iPad ve Mac bilgisayarları gibi teknoloji harikası ürünlerin üreticisi olan Amerikalı teknoloji devi Apple, Cenevre Otomobil Fuarı'nda otomotiv sektörüne adım atacağı yeni ürününü tanıtmaya hazırlanıyor. Hayır, Apple henüz elektrikli otomobil üreticisi Tesla'yı satın almadı. Apple, iPhone'unuzu otomobilinizden kontrol etmenize olanak tanıyan CarPlay teknolojisini tanıttı. Aslına bakılırsa Apple'ın tanıttığı bu yeni sistemi bize pek de yabancı değil. Öyle ki şu sıralar birçok otomobil üreticisi yüksek hızlı veri akışının nimetlerinden faydalanıyor. Bu sayede kullanıcıları telefonlarındaki navigasyon, trafik, ses ve diğer bilgi verilerini araçlarının dokunmatik ekranlarından görüp kontrol edebiliyor. Amerika'da satılan Chevrolet Spark modeli Apple iPhone'un veri akışını Siri entegrasyonu ve 3. Parti ir navigasyon uygulaması için kullanan modeller arasında. Apple'ın CarPlay sistemi sayesinde kullanıcılar iPhone'larını USB portu aracılığıyla sisteme bağlayarak aracın dokunmatik ekranından telefonun bazı özelliklerine ulaşma şansı yakalayacak. Önümüzdeki birkaç ay içinde Apple tarafından yayınlanması beklenen iOS güncelleştirmesi ile birlikte ister dokunmatik ekran gerektiren özellikler kullanılabilecek, dokunmatik ekran bulunmayan otomobillerde ise ses ile kontrol özelliği de kullanılacak. Apple, CarPlay sistemi ile arama yapıp cevaplama, mesaj gönderip alma, elektronik postalar, sesli postalar, Apple Haritalar aracılığı ile navigasyon, telefondaki müzikler ve sesli kitaplar gibi özellikleri tek bir noktadan kontrol edilebilir hale getirmiş. Ayrıca CarPlay için Spotify gibi bazı AppStore uygulamaları da sistemle çalışır hale getirilmiş. İşin heyecan veren tarafı ise Ferrari, Mercedes Benz ve Volvo markalarının Cenevre Otomobil Fuarı'nda bu teknolojiyi kullanacaklarını açıklayacak olması. Apple, BMW, Ford, General Motors, Toyota, Honda, Nissan, Mitsubishi, Jaguar ve Land Rover markalarının da yakın zamanda CarPlay sistemine geçmesini bekliyor. Cenevre'de tanıtılacak CarPlay'i, ilk aşamada yalnızca iPhone 5, 5C ve 5S sahipleri kullanabilecek.

04.03.2014 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
emre 05.03.2014 23:44

üzgünüm apple ama beni kaybettin.. iphone kullanırken kendimi hapishanede annettiğim duygusuna kapıldım Samsunga geçiş ypınca. arabalarda ne yaptığı kesinlikle illgilendirmiyor beni.