Alman Üreticilerden Büyük Hamle

Alman Üreticilerden Büyük Hamle
Audi, BMW ve Daimler (Mercedes Benz) konsorsiyum kurarak Nokia'nın harita servisi HERE'ı 2.8 milyar Euro'ya almak üzere anlaştı.

HERE harita servisinde 3 eşit hisseye sahip olacak Alman otomobil üreticilerinden hiçbiri çoğunluk hisseyi almaya yanaşmayacak gibi görünüyor.

Bulut tabanlı harita sistemi ile otomobil üreticileri yeni asistan sistemlerin geliştirilmesini hızlandıracak ve tam otonom (sürücüsüz) sürüşün önünü açacak.

Bu anlaşma ile Almanya endüstrisi, bilgi teknolojisi ve otonom sürüş konularında gelişme kaydeden Google ve Apple'a karşı elini güçlendirmiş olacak.

HERE harita servisi, yaklaşık 200 ülkede sunduğu haritalama ve lokasyon servislerini ise "güçlü ve bağımsız destekçi" olarak devam ettirecek.

Audi CEO'su Rupert Stadler: "Dünya akılalmaz bir hızla değişmeye devam ediyor. Dijital harita teknolojisi de sürekli güncel olmalı ki maksimum fayda sağlansın." Dedi.

BMW Yönetim Kurulu Başkanı Herald Krüger ise şu açıklamayı yaptı: "HERE, mobilitenin dijital evriminde kilit rol oynuyor. Yüksek çözünürlüklü haritalar ile otomobillerden aldığı veriyi bir araya getirerek daha güvenli ve kolay bir seyahat vaat ediyor."

Daimler Grubu patronu, İstanbul doğumlu Dieter Netsche: "Yüksek hassasiyetli dijital haritalar, mobilitenin geleceği için vazgeçilemez elementler. HERE'da kurduğumuz konsorsiyum ile bu merkezi servisin bağımsızlığını, tüm otomobil üreticileri, tedarikçileri ve farklı endüstriler için güvence altına almak istiyoruz." açıklamasını yaptı.

Halihazırda Kuzey Amerika ve Avrupa olmak üzere araç içi navigasyon sistemlerinin %80'ine harita sağlayan HERE, Google ve TomTom gibi sektörün öncü isimleriyle de rekabet ediyor.

Anlaşmaya varılan satınalmanın, 2016 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

HERE, 1986 yılında NAVTEQ firmasının bünyesinde kuruldu. 2008 yılında Nokia tarafından yaklaşık 8 milyar $'a satın alınmıştı. Önce Ovi Maps olarak adlandırılan servis, Nokia Maps olarak da adlandırıldı. HERE servisini, BMW, Garmin Navigasyon, Amazon.com gibi isimler kullanmaya devam ediyor.

05.08.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Ömer Bayrak 08.08.2015 21:14

Türk yatırımcıları piste bekliyoruz.