Alkole Duyarlı Kontak Anahtarı

Alkole Duyarlı Kontak Anahtarı
Şirkette yapılan açıklamada, bir dijital kamerayla birlikte nefesteki alkol oranını ölçen bir el cihazından oluşan sistemin, alkol miktarını tespit ettiği ve sürücünün tanınması için fotoğrafını çektiği belirtildi. Alkol testi pozitif çıkarsa, sistem, tespit edilen alkol seviyesine göre sürücüyü uyarıyor veya aracın kontağını kilitleyerek hareketini engelliyor. Kamyon üreticisi Hino Motors ile sistemin denemelerini yapan Toyota şirketi, teçhizatı yakında özel şirketlere ve hükümete ait bazı otomobil ve kamyonlara yerleştirecek. Cihaz, sürücünün alkol seviyesi normalden yüksek çıkarsa yetkilileri de uyaracak. Bir başka Japon otomobil üreticisi Nissan da benzer bir cihaz üzerinde çalışıyor. sabah

02.09.2009 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-8929 16.05.2016 21:02

GÜVENLİ OTOMOBİL SÜRÜŞ TEKNOLOJİSİ
Alkollü araç kullanımı bütün dünya ülkelerinde yasaklanmış olmasına rağmen yinede alkollü olarak araç kullanılmaktadır.Alkollü araç kullanımı sonucunda pek çok kazalar olmaktadır.Bu tür kazalar sonucunda pek çok kişi sakatlanmakta ve yaralanmaktadır ve maalesef ölüm olayları olmaktadır.Ayrıca milyonlarca dolarlık maddi zararlar olmaktadır.
Bu tür kazaları engellemek için bazı kurumlar ve bazı firmalar projeler yapmaktadır veya bu tür projeleri desteklemektedir.
Bu tür kazaları engellemek için yapılan projelerde alkol metre cihazının immobilizer sistem aracılığıyla motora bağlantısı yapılmıştır.
Yapılan projelerin çalışma prensibi şu şekildedir.Sürücü aracını çalıştırmak istediğinde alkol testinden geçmek zorundadır. Araç çalıştırıldıktan sonra sürücünün alkol almasını engellemek içinde cihazın belirleyeceği süre içinde her defasında alkol testinden geçmesi istenmiştir.Böylece bir sürücünün aracını çalıştırdıktan sonra alkol alması engellenmeye çalışılmıştır.
1. PROJENİN ADI NEDİR?
Bu projenin adı GOST Güvenli Otomobil Sürüş Teknolojisi
2.GOST PROJESİ TEKNOLOJİSİ NELERİ KAPSAR?
Gost projesi, Hız sensörü,Voltaj sensörü,Hız sensörü,Alkol metre cihazı,MQ3 Alkol koku sensörleri ve yüz tanıma algoritması teknolojisi kullanılarak yapılmıştır.
Yüz tanıma algoritmasının işleyiş şeması projeye göre düzenlenmiş olup adı geçen sensör özelliklerini de kullanarak yeni bir yazılım yapılmıştır.
3.GOST PROJESİ SAYESİNDE NELER YAPILABİLİR?
A. Alkollü araç kullanmayı % 100 engelleyebiliriz.
B. Ehşiyetsiz araç kullanmayı kesin olarak engelleyebiliriz.
C. Trafikte arkadan ceza kesildiğinde kesilen ceza,o anda aracı kim kullanıyorsa o sürücüye gelir.
D. Bir araç dünyanın neresinde çalıştırılırsa çalıştırılsın aracı kullanan kişinin kimlik bilgilerine ulaşılabilir.
4.GOST PROJESİ TEKNOLOJİSİ BÜTÜN ARAÇLARDA KULLANILABİLİRMİ?
Evet kullanılabilir.Bu teknoloji aracın orjinallığını bozmadan araçlarda kullanılabilir.
5. GOST PROJESİ SAYESİNDE BAŞKA NELER YAPILABİLİR.
Bu proje sayesinde çalışır durumdaki bir aracın bile çalınmasını engelleyebiliriz.
6.GOST TEKNOLOJİSİ NERELERDE KULLANILABİLİR
Benzeri teknolojiler Avrupa da pek çok ülkelerde zoeunlu bir cihaz olarak araçlarda bulundurulmaktadır.
Özellikle okul servislerinde şehirler arası otobüs firmalarında kargo ve lojistik firmalarında ve son zamanlarda da özel araçlarda da zorunlu bir cihaz olarak araçlarda bulundurulmaktadır.
7.İNSANLAR BU CİHAZI NEDEN KULLANMAK İSTESİN?
Yaptığı işin önemini bilen veya müşterilerine çok daha iyi hizmet vermek isteyen firmalar ,diğer firmalara göre daha güvenilir bir hizmet verebileceklerini ispatlamak için ,mal ve can güvenliği açısından bu cihazı kullanmak isteyecektir.
GOST PROJESİNİN DİĞER PROJELERDEN FARKI NEDİR?
1. Alkol testinden geçen kişinin sürücü olduğuna eminmisin?
2. Aracın içinde birden çok kişi varsa bir başkasının alkol testinden geçmesini nasıl engellersiniz?
3. Sürücü alkollü değilse ve hiç alkol kullanmayan biriyse,aracını her kullanmak istediğinde ve aracını çalıştırdıktan sonra her defasında neden alkol testinden geçmek zorunda kalsın ki?
4. Gün içinde şoför değişikliği olduğunda veya aracın her durup kalkması durumunda şoför değişikliği olduğunda ne yapılabilir.
5. Şoför alkollü değilse aracın içinde bir başkasının önceden alkol almış olması veya o anda alıyor olması cihazın aracı çalıştırmasını neden engellesin veya çalışır durumdaki bir aracı neden stop ettirsinki?
6. Araç içinde cihazınız alkol bileşenlerine karşı hassasmı
7.Bilinçli olarak alkol kullanan bir sürücü aracını kullanacağı zaman neden alkol testinden geçmek zorunda kalsın ki?
8.Bir sürücü ellerine şeffaf eldiven takarak alkol testinden geçebilir.Bu durumda ne yapabilirsiniz.
GOST PROJESİ bu tür hassasiyetler göz önüne alınarak yapılmıştır ve bir sürücü aracını çalıştırdıktan sonra istop ettirene kadar kontrol altındadır.
9. Gost projesinin diğer üstünlükleri nelerdir.
Ehliyetiniz olmadan çalışır durumdaki bir aracı bile kesinlikle kullanamazsınız.
Araç sahibi ve aracı kullanacak kişiler bir defaya mahsus ehliyetini cihaza tanıtmak zorundadır.Diğer zamanlarda kullanmak istediğinde ehliyetini yanında bulundur olması yeterlidir.
10. Çalışır durumdaki bir aracın stop etme şekli belirtilmiştir.
11. Bazı ülkelerde sürücüler için sıfır tolerans istenirken bazı ülkelerde 00,8 promile kadar müsade edilmiştir.