Afrika'nın Kara Panteri Mobius

Afrika'nın Kara Panteri Mobius

2010 yılında yurtdışı yatırım fonları ile kurulan Mobius Motors Kenya'nın ilk yerli otomotiv üreticisi konumunda. Afrika'nın arazi şartlarına uygun ve yolcu taşıma önceliğine sahip bir araç üretme hedefiyle faaliyetlerine başlamıştır.

Basit tasarım çizgileri ile maliyet azaltılarak üretilen ilk Mobius 2016 yılında yollara çıktı. 1598 cc hacimli motoru 86 beygir üretirken maksşmum 120 km hıza ulaşabiliyordu. 3 kapılı SUV pickup karışımı araç önde 2, arka kasasında ise 3'er adet karşılıklı olmak üzere toplam 8 yolcu taşıma kapasitesine sahipti. İlk Mobius modeli 50 adet üretildi ve tümü satıldı.

İlk prototip denemesi başarıyla sonuçlanınca hemen ikinci modelin üretimine geçildi. Mobius 2 adı verilen model yine dört tekerden çekiş özelliğine sahip, 1798 cc motor ile 133 beygir güç üretebiliyor ve 5 ileri manuel bir şanzıman barındırıyordu. İkinci modelde donanım çeşitliliği de arttırılarak klima, alaşım jantlar, bletooth ve navigasyon gibi donanımlar da araçta standart olarak yerini aldı.

2018 yılı içinde piyasaya sürülen Mobius 2, sadece memleketi Kenya haricinde tüm Doğu Afrika pazarında da beklediği ilgiyi görmeyi başardı.


12.10.2019 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
tokay ceritoğlu 12.10.2019 10:59

Land rover çizgileri var,zaten yurt dışı fonlarla kurulmuş,Kenya 'nın bile kendi markası ile araç üretmiş,yarın bir gün dış destekle uluslararası marka bile olabilir,biz de yan sanayi ile devam ederiz.

BİZİ TAKİP EDİN