A3'e Özel Güvenlik Ödülleri

A3'e Özel Güvenlik Ödülleri
Euro Ncap çarpışma testlerinden 5 yıldız ile en yüksek dereceyi almayı başaran Audi A3 modeli ayrıca 4 Advanced ödüllüne daha layık görüldü. Alman otomotiv üreticisi Audi'nin B segmenti temsilcisi A3 modeli markanın ülkemizde yoğun ilgi gösterilen modellerinden biri olarak biliniyor. İlk kez 1998 yılında Euro Ncap Avrupa Otomobil Güvenlik testlerine giren Audi A3 ilk testinde 4 yıldız almış 2003 yılında yeni yüzü ile girdiği ikinci denemesinde de yine 4 yıldızlı derecede kalmıştı. Bu sene Yeni Audi A3'ün 5 yıldız almasının yanı sıra bir tehlikeyi önceden sezinleyerek önlem almayı başaran Pre Sense Basic ve Pre Sense Front sistemleri ile İkincil Fren Çarpma Asistanı ve Şerit Takip Sistemiyle 4 ödül birden aldı. Pre-Sense Basic sistemi bir kaza anında, oluşacak hasarı veya etkisini en aza indirmek için emniyet kemerlerinin gerilmesi ve pencerelerin ve varsa Sunroof'un otomatik olarak kapanması gibi ekstra güvenlik önlemleri içeriyor. Pre-Sense Front Plus sistemi ise sürüş esnasında, önde giden araç ile aracın mesafesini otomatik olarak ayarlayarak, tehlikeli olabilecek bir durum karşısında yine otomatik olarak frenleme yapabiliyor. İkincil Çarpışma Fren Asistan sisteminde ise kaza durumu kaçınılmaz ise bu sistem devreye girerek çarpışmayı önlemek amacıyla acil fren yapıp aracın kontrolsüz bir şekilde hareket etmesini veya savrulmasını engellemeye çalışıyor. Aktif Şerit sistemi ise ön kısmı entegre edilmiş kamera yardımıyla araç yolda bulunan şerit çizgilerini takip ediyor ve aracın 65 km ve üzeri bir hızda aracın şerit ihlali yapması durumunda aracı tekrar şerit içine döndürebilmek için direksiyona müdahale ediyor.

03.12.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
emre 20.12.2012 14:02

Peki bu donanımlar opsiyonel mi, standart olarak sunuluyor mu? Ayrıca Audi A3 B segmentin temsilcisi değil, Compact sınıftadır. Bunu da düzeltmek istedim.