7 Kişilik Arabalar Dosyası

7 Kişilik Arabalar Dosyası

7 kişilik arabalar olarak tanımladığımız MPV yani Minivan segmentinde yer alan araçlar özellikle Avrupa ve Amerika piyasasında oldukça fazla rağbet görüyor. Ülkemizde de gün geçtikçe popülaritesi artan MPV sınıfı araçları, yakıttan ziyade daha çok uzun mesafede ve daha fazla kişi veya yükü binek otomobil konforunda taşımak isteyen tüketiciler tercih ediyor.

Yüksek tavan yapısı ve 7 koltuklu oturma düzeni nedeniyle özellikle geniş ailelerden daha fazla ilgi gören modeller, yavaş yavaş çeşitlenmeye ve satışa sunulmaya başlandı. Bu segmentte yer alan araçların, başlangıç fiyatlarındaki yükseklik zaten sedan araçlara daha çok ilgi gösteren Türkiye Piyasası'nda MPV satışlarını törpülediğini belirtmek gerek. Ancak MPV sınıfının uzun dönemde gerek ekonomi, gerekse fonksiyonellik adına daha fazla fayda sağladıkları da bir gerçek.

Bu sınıfta yer alan Dacia Lodgy, Fiat 500L Living, Ford Grand C-Max, Opel Zafira Tourer ve Citroen C4 Grand Picasso modellerini sizler için incelemeye aldık.

Boyutlar ve Hacimler


Uzunluk5K Bagaj7K Bagaj
Dacia Lodgy4498 mm827 lt207 lt
Fiat 500L Living4352 mm416 lt168 lt
Ford Grand C-Max4569 mm520 lt115 lt
Opel Zafira Tourer4656 mm710 lt152 lt
Citroen C4 Grand Picasso4590 mm645 lt130 lt

Tüm modellerin 5 kişilik oturma düzeninde yaşam alanları ve bagaj hacimleri (5K Bagaj) oldukça geniş. En uzun karosere sahip Zafira Tourer ve Lodgy en geniş bagaj hacimlerine sahip modeller. Ancak 3. sıra koltukların kullanıma açılması ile 7 kişilik oturma düzeninde (7K Bagaj) Dacia Lodgy haricindeki diğer modeller geniş bagaj alanlarının çoğunu kaybediyor.

Motor Seçenekleri

Dacia Lodgy sadece 1.5 litrelik dizel motor seçeneği ile satılırken Zafira Tourer 1.4 litrelik benzinli otomatik ve 1.6 litrelik manuel dizel seçeneklerine sahip. Fiat 500L Living ve Grand Picasso modeli 1.6 dizel motor versiyonları ile satılırken Grand C-Max 1.5 benzinli ve dizel seçeneklerini sunuyor. Rakipler arasında düşük vergi dilimine giren 1.6 dizel otomatik şanzıman seçeneğini ise sadece 500L Living, Grand C-Max ve Grand Picasso modelleri barındırıyor.

Fonksiyonellik

Tüm modellerin 3. sıra koltukları ve 2. sıra koltukları katlanıldığında aynı hizaya getirilebiliyor. Bu özellik araçlara düz bir yükleme eşiği sunarak daha fazla depolama hacmi olanağı sağlıyor. Dacia Lodgy torpido üzeri saklama alanı ve navigasyon sistemi gibi donanımlar barındırsa da bu karşılaştımanın en kısır donanıma sahip modeli.Fiat 500L Living, arka koltuklar haricinde ön yolcu koltuğunun da katlanabilir olması ile daha uzun materyaller için de yükleme imkanı sunabiliyor. Aynı zamanda tavan ve gövde olmak üzere farklı çift renk seçenekleri ile kişiselleştirilebilen bir tasarım imkanı sağlıyor.
Ford Grand C-Max, akıllı bagaj kapağı sayesinde eğer elleriniz doluysa ve kontak anahtarınız üzerinizdeyse ayağınız ile arka tampon altına yapacağınız küçük bir hareketle bagaj kapağını otomatik olaraka kapatıp açabiliyor. İkinci sırada yer alan orta koltuk katlanıp gizlenerek böylece 2+2 oturma düzenine geçip arka koltuklar arasında koridor geçişi oluşturabiliyor.Opel Zafira Tourer, Bolca saklama alanına sahip bir model. İkinci sıra orta koltuk katlanarak yan koltuklar için kol dayama ünitesine dönüştürülebiliyor. Kayan ön kol dayama ünitesi içinde de çift bardaklık gözleri bulunuyor. Akıllı far sistemi ve navigasyon sistemi gibi donanımlara da sahip.
Citroen C4 Grand Picasso, kokpitte yer alan panoramik dokunmatik multimedya ekranı ile aracın tüm fonksiyonlarını kontrol edebilme inkanı sunuyor. Ön kol dayama ünitesi yerine ön koltuklarda kolçak düzeni var. Park yardım sistemi, Geri Görüş Kamerası, Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Cam tavan donanımları ile oldukça dolu bir model.Fiyatlar

En ekonomik başlangıç fiyatı 59.900 TL fiyat etiketi ile Dacia Lodgy modelinde. Zaten kısıtlı olan donanım paketini bir üst pakete yükseltmeyi düşünürseniz fiyat 62.500 TL oluyor. Fiat 500L Living modeli 1.6 Multijet dizel seçeneği 80.900 TL fiyat etiketine sahipken, Dualogic otomatik şanzıman ile birlikte satın alınmasında bu ay için herhangi bir fark ödenmiyor.

Ford Grand C-Max modeli 1.5 benzinli otomatik versiyon fiyatı 99.900 TL. Aynı hacimde dizel motoru seçeneği ise 100.400 TL. Eğer dizel otomatik olarka satın almak isterseniz fiyat 107.900 TL olarak belirlenmiş. Opel Zafira Tourer modelinde 1.4 litrelik benzinli otomatik şanzıman fiyatı 99.300 TL. Manuel dizel motoru ile alırsanız 105.700 TL. 1.6 litrelik dizel otomatik olarka tek motor seçeneğine sahip C4 Grand Picasso modelinin başlangıç fiyatı ise 105.500 TL

25.05.2016 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-8913 30.05.2016 22:56

Herkes merak ediyor gerçekten toyota versoya neden yer vermediniz

Misafir-8793 30.05.2016 17:49

Yurtdışında yaşıyorum ve 7 kişilk dizel otomatik VW Sharan kullanıcısıyım. Daha önce benzer araçlar kullandım. Orta ve küçük yaşlarda 4 çocuklu bir aileyiz. Benzer bir araba almayı düşünenenler için tavsiyelerim:

1) Eğer aracı sürekli veya çoğu zaman 7 yetişkin veya büyük çocuk ile kullanacaksanız yukarıdaki araçları bagaj yeri kısıtı nedeni ile tavsiye etmiyorum. Türkiye'de satılan Seat Alhambra veya Ford Galaxy'yi düşünebilirsiniz ancak fiyatları çok yüksek. İkinci el piyasası hakkında bilgim yok. Çocuklarınızın bazıları küçük ise yukarıdaki araçlar rahatlıkla düşünülebilir.
2) Eğer sürekli 7 kişilik kulanmayacaksanız ve çocuklu bir aile iseniz, ikinci sıradaki orta koltuğun kaldırılıp koridorlu 6 kişilik olabilen bir aracı tavsiye ederim. Çok kullanışlı ve konforlu oluyor.
2) İkinci ve üçüncü sıradaki koltukların kısıtlı da olsa öne ve arkaya kaydırılabilir olması çok işe yarıyor.
3) Bagaj yeri ihtiyacı varsa üçüncü sıradaki koltukların birini yatırıp boşa çıkan alanı bagaj olarak kullanabilirsiniz.
4) 7 kişi ile seyahat etmek isterseniz makul fiyatlı bir port bagaj ile bagaj sorununu çözebilirsiniz.
5) Yan ve arka camların koyu renk olması önemli. Sıcak ve güneşli yaz günlerinde aracın içini serin tutmak beyaz camlı modellerde zor olabilir.
6) Uzun yolda hızlı gitmeyi tercih ediyorsanız dizel tavsiye ederim. 110 km/h sonrası benzinli modellerin tüketimi çok artıyor. Eğer her daim sakin kullanıyorsanız ve çok km yapmıyorsanız, fiyat ve otomatik şanzıman avantajlarından ötürü benzinli model tercih edilebilir.

Misafir-5495 28.05.2016 12:59

Mantıklı düsünmek gerekirse bu fiyatlara rahatlıkla fordun tourneo custom modelini alırım, 8+1 kişilik hem yolcu alanı hemde bagajı oldukca geniş, otomobil olarak geciyor ve vergisi düşük, ncup testlerinden 5 yıldız almış bir araç... bu arada abartı büyük değil, kısa şasi modelinin uzunluğu 4,97 m.

Misafir-1082 26.05.2016 00:44

toyota versoya neden yer vermediniz, fiyat ve performans olarak en iyisi

Misafir-6817 25.05.2016 21:58

bu sınıfta alacak olsam alacağım tek araba ford grand c max tir

Misafir-5834 25.05.2016 19:48

Araçlardan ve benzinden alınan fahiş ÖTV miktarları tamamen kalkmadan bu segmentin memlekette tutunması zor. Efsane minivan'ler Honda Odyssey, Toyota Sienna, Chrysler Town&Country'nin girebilecekleri şartlar bi olgunlaşsa da o zaman görseniz asıl minivan keyfini.

tokay ceritoğlu 25.05.2016 16:26

bu fiyatlar ev fiyatları neredeyse,7 kişiye çıkınca bagaj yok oluyor,hiç bir cazibesi yok,başka alternatiflere bakılır,zaten satış düşüklüğünden de belli,bu fiyatlara 2 normal sedan peşpeşe gider,bagajda sorun olmaz..