2021 Toyota Corolla vs. 2021 Renault Clio

profil
sonsamuray

25.03.2021

bu iki araç hakkında ayrıntılı görüşlerinizi alabilir miyim

Toplam Oy Sayısı: {{survey.totalVote}}

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-8887 03.04.2021 21:48

Kullanım amacına göre tercih şekillenir. 4 kişilik aileniz varsa uzun yol, pikniğe felan gidecekseniz Corolla daha mantıklıdır. Ha 3 kişilik aile olup ta öyle senede 1 kere uzun yol yapacaksanız, aracı genellikle şehir içi kullanacaksanız kesinlikle Clio tercih etmelisiniz. 2 adet Clio 5 aracımız var Biri Touch biri RS Line paket. İkisinden de çok memnunum tavsiye ediyorum.

Misafir-6257 31.03.2021 15:40

Bu kıyaslamanın galibi bana göre COROLLA'dır. Ama Clio ile Dacia'yı kıyaslamak Audi-Seat denktir demekle eşdeğer. Arabaların eski modellerini kullanıp güncel model iyi veya kötü demekte ne derece doğru bilmiyorum.Bazen aynı aracın paketleri bile ciddi fark yaratabiliyor.

Misafir-7247 30.03.2021 23:28

Miss 1466*** ve miss 5082***
clio4 ile clio 5 aynı platformda hemen hemen aynı şasi ve karoser üzerinde cmf/b platformu
üzerine kurulu olup clio 5 e clio 4 ün facelift(ağır makyaj)lı hali bile diyebiliriz.Ben malzeme kalitesi
ve işçilik sorunları diğer b lerden fazla idi ve torpidodan pandizota,bijondan koltuk dikşine kadar biraz biraz hernoktada gözüme çarpıyordu bundan dolayı beğenmemiştim.Tabi aracından memnun olan vatandaşlarımız için bir sorun yok önemli olan da bu zaten.
Clio hususunda start stop sistem arızaları,enjeksiyon arızaları,direksiyon kutusu arızaları,
motor yağ sorunları gibi problemleri şikayet sitelerinden araştırabilirsiniz.Nasılki vw grubunda ki dsg
sadece bir otomobil de ortaya çıkmış tesadüfi bir problem olarak adledilmiyorsa kronik olarak zikrediliyorsa clio nun da tek araçlık olmayan kronik sorunlarını detaylı araştırma yaparak tespit edebilirsiniz.
Birde clio ile dacia sandero aynı firma grubuna ait aynı platformun aynı alt sınıfında üretilen aynı motor ve şanzıman kombinasyonuna sahip iki araçtır.Yani seat leon - audi a4 audi a5 kıyasından ziyade seat leon- vw golf gibi.Cmf/b platformundan otomobil satınalmak ve gereksiz yere fazla bütçe ayırmak istemeyene clio yerine sanderoyu da önerebilirim.
Tıpkı vw golf e bütçe ayıramam diyenlere(şuan 2011 1.4 tsi comfortline golf dsg kullanıcısı olarak söylüyorum) ufak tefek kozmetik farklılıklardan taviz vererek seat leon önerilebileceği gibi.

Misafir-5128 30.03.2021 11:14

Kullanım amacına göre clio seçmek elbetteki mantıklı olabilir, lâkin clio nun corolladan iyi bir araç olduğunu savunmak abesle iştigaldir. Megane bile corolladan iyi değilken bir alt segment kardeşi clio nasıl oluyor da corolladan iyi olabiliyor? Ya tamam aracınızı seviyor olabilirsiniz ama bu kadar abartmaya da gerek yok. Hani clio mu Yaris mi tartışalım, ama bu tuhaf ve yersiz bir tartışma.
Ayrıca iki not eklemek istiyorum, birincisi bir aracın çok satılması onu iyi araç yapmayacağı gibi az satması da kötü araç yapmaz. Bunun üzerinden iyi/kötü araç yorumları çok yersiz ve dayanaksız. İkincisi de aynı gruptaki markaların kalite/fiyat ilişkisi ve endeksi hepsinde aynı değil, mesela örnek verilen vw passat ile skoda süper b arasında çok büyük fark yokken renault ile dacia arasında daha büyük fark var. (Ayrıca Leonun platform kardeşi Audi A4 değil A3, ki aralarında devasa bir kalite farkı olmadığı gibi ben de fiyat açısından da yakın olmaları gerektiğini düşünüyorum)

Misafir-1466 29.03.2021 21:44

Misafir-8565 *** Clio vasat bir araç değildir; bilakis bizde ve avrupada sınıfının en çok tercih edilen arabasıdır. Çarpışma testinden 5 yıldızlıdır (Egea ile kıyaslamanız yanlış çünkü egea'nın güvenliği eksik). Ayrıca Egea zaten B+ sedan bir araç, yani BMW1, Golf, V40 gibi C sınıfı hb araçlarla aynı sınıfta da değil. Clio'daki sorunlar da kronik değil; sizin iddianız. Sandero ile Clio neden aynı fiyat olsun? Her grubun ucuz bir markası yok mu? Passat ile superb aynı fiyat mı?

Misafir-5082 29.03.2021 18:00

MİSAFİR-8565 Hitaben Elbette Clio aynı fiyatta Corollan'nın alternatifi olamaz.Ama eski CLİO üzerinden güncelini yorumlamak doğru değil.Güncel clio Farklı bir platformda, farklı bir motor ve şanzımanla satılıyor.Platform ikizi yorumuna gelince o zaman AUDI A4 te SEAT LEON ile aynı platformu paylaşıyor. Yorumunuza göre fiyat olarak Seat Leonun biraz üzerinde satılmalı.

Misafir-8565 28.03.2021 23:49

Arkadaşlar bu isabetli bir kıyas olmamış ancak yinede 65 ay corolla 2 sene clio kullanmış olarak değerlendirme yapayım.
Renault clio b segmenti kulalndığım clio, i20,polo,corsa araçlarının içerisinde açıkça en vasatı idi.Şöyleki ; misal arkadaşlar fiat egea ; v40 ın , golf ün,,bmw 1 in bulunduğı sınıfın en iyisi değil vasat ancak fiyat/performans(fayda/maliyet) tercihi olanıdır.Satış fiyatı bmw 1 ile aynı olsa otomobil distrübütörleri derneğinin yayınladığı çok satan araçlar litesine giremez.Dacia sandero ve platform ikizi clio da da tıpkı egea nın c segmenti içerisindeki konumu gibi sınıfının iyilerinden değil aksine vasatlarından biri ancak rakiplerine kıyasen yüzde 10-15 fiyat avanajı olduğunda dar bütçe için tercih sebebi olmalıdır.Ki umarım clionun fiyatlarını biraz düşürürler ve platform ikizi sanderonun paralelinde veya hemen biraz yukarısında fiyatlandırırlar.Clio da gözlemlediğim birkaç sorunu üstün körü anlatayım ki buna benzerbirçok eksiklik gördüm.Örnek verecek olursak eşya gözleri çizilmeye oldukça müsait,bijonları kolayca dezenforme olabiliyor,camları ince olduğundan içeri yan aydalardan çok gürültü geliyor ve argesi zayıf olduğundan tahmin ediyorum yüksek süratte direksiyona kontra verdiğinizde araç uzun süre toparlanamıyor. .Yalnız clio nun Sınıfındaki rakiplerine kıyasen clio ile dacia sandero ki aynı platformda üretiliyorlar;sandero ile kıyaslamak daha doğru.Yaris ile bile kıyas hususunda emin olamıyorum ama açıkça çok farklı amaca hizmet eden ve bir üst segmentteki corolla ile asla rakip değil..Ancak clio da da bir avataj var oda karaolları trafik kanunu kapsamında alınan dönemlik mtv vergisi tüm 1300cm3 altı motor hacmine sahip araçlar gibi biraz indirimli.
Corolla ya gelirsek ; tam bağımsız süspansiyonu ile yol tutuşu oldukça iyi.Clio ile yol tutuşu kıyaslamak adil değil megan ile kıyaslarsak ondan da bariz iyi..Ses izolasyonunda corolla ya da biraz eleştirilerim olacak.Rüzgar sesi değilse bile lastik sesi içeri geliyor.
İşçilik ve malzeme kalitesi sınıf standartlarının biraz üzerinde ve yeterli.İç mekan derli toplu ve kullanışlılık ön planda.1.5 atmosferik ünite 4 kişi ile yokuş çıkarken şanzımanın sık sık müdehalesine ihtiyaç duyuyor ve lineer sürüş bozuluyor ancak yinede yeterli günlük kullanım için.
Kronik sorunlara değinecek olursak renault clio da kronik problemleri start stop sistemi arızası,motor yağ yakma,akü problemleri,enjeksiyon sorunları ve xtronic şanzıman beyin problemleri.Corolla daki kronik sorunu ise viraj denge stiker sorunu.
Karşılaşmanın hemen hemen bütün hususlarda galibi corolla çünkü bir üst segment.Ve bunu normal karşılamak lazım

Misafir-3338 27.03.2021 16:51

O bu marka değiş araçlar arası önce segment farkı herşeyi belirliyor,burada marka olarakta Toyota önde,yani kıyas götürmez bir karşılaştırma olmuş her türlü Toyota corolla önde.

Misafir-8881 27.03.2021 11:40

Bu karsilastirma cok ilginc,bir tarafta c sinifinin iyilerinden atmosferik Corolla diger tarafta turbo benzinli,vergi avantajli biraz daha donanimli b sinifinin iyisi Clio,Benzer fiyatta Polo,i 20 turbo v.d arasinda Ben corallayi tercih ederim,bu karsilastirma da gosteriyorki b sinifinin fiyati bir miktar fazla,Clio'nun da ihtiyaca bagli olarak turbo benzinli, vergi avantajiyla tercih edilmeside mumkun

Misafir-6569 27.03.2021 05:45

*** Biri b- hatchback diğeri c-sedan karoser. Seri-dinamik bir araç isteniyorsa clio tercih edilmeli. Çocuklu bir aile iseniz corolla sedan işinizi fazlasıyla görür. Corolladan çok performans beklememek gerekir. Yokuşta boğulur. Sakin kullanım aracıdır

Yeni Karşılaştırma Ekle