2017 Honda Jazz vs. 2017 Seat Ibiza

profil
tunçalper

10.09.2017 22:38

Evliyiz; bir çocuğumuz var. Ailemizin tek aracı olacak ve aracı genelde eşim kullanacak.
Sizce hangi araç tercih edilmeli? Neden?
  • 2017 Honda Jazz 1.3 Elegance AT
  • FiyatSatış Dışı
  • Yakıt Türü Benzin
  • Vites Tipi 6 İleri Otomatik
  • Motor Hacmi1318 cc
  • Beygir Gücü102 HP
  • Ort. Tüketim4.9 lt
  • 0-100 Hızlanma12.6 sn

Toplam Oy Sayısı: {{survey.totalVote}}

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-1824 26.02.2018 12:17

Jazz tam içi ferah bir aile arabası. "Dekra used car" verilerine göre ihtiyaçları karşılayan en sorunsuz B segmenti aracı. İçinde her türlü önemli donanım özellikleri barındırır. Aktif gergili emniyet kemeri, tabela algılama sistemi, geri görüş kamerası, şerit takip asistanı, çok bölgeli dijital iklimlendirme, sihirli koltuklarla arka alanı büyük ve yüksek bir yükleme alanı olarak kullanabilme, anahtarsız giriş çalıştırma, elektrikli ısıtmalı aynalar. Ayrıca bu segmentte sorunsuz 6 ileri sanal oranlı dayanıklı CVT şanzımanla F1 kulakçık vites sunması harika özellikler. Gerçekten alıp sağlamlığı tasarımı ve yüksek donanımıyla 20 yıl kullanılacak aile dostu bir otomobil Jazz. Varsın ışıklarda biraz daha geç kalksın. Buradan da aracın hantal olduğu anlaşılmasın. Araç gayet güzel hızlanıyor ama turbolu Ibiza kadar hızlanmadığı için söylüyorum. Eğer trafik ışıklarında hızlı kalkma iddianız yoksa kesinlikle Honda Jazz öneririm. Aracın 1.3 lt motor versiyonunu almanızı tavsiye ederim. Zira 1.5 lt hemen hemen aynı yakıt tüketimiyle daha fazla performans sunuyor ama daha yeni bir motor olduğu için Honda Türkiye 1.5 lt araçların fiyatı çok yüksek olmasın diye donanımdan kısmış ve yukarıdaki birtakım özellikler 1.5 lt araçta yok.

Misafir-9597 22.12.2017 21:11

honda jazz zaten bayilerde neredeyse 4 aydır yok ve honda yı anlamak çok zor nasıl bir stratejidir ki adam araç 8 ay kaldı ya da kalmadı piyasada sonra yok oldu :)) zaten 3.nesil makyajlanmış bu kasadan yollarda şuana kadar hiç görmedim.yeni yılda gelecekmiş..iş işten geçtikten sonra gelse ne satacak ki bu araç...zaten ibiza polo bunlar arka yaşam kalitesi ve malzeme kalitesi anlamında kendilerinden 15 bin lira aşağıdaki dacıa stepway i bile geçemediler.bu bağlamda B segmentinin lideri olacak bir araç olan Jazz bu fırsatı kaçırdı.

Misafir-10 18.12.2017 14:26

Bir çok benzinli araç yılda bir ya da 10.000 km de bir bakıma girer. Honda da 6 sene garanti kandırmaca ise neden vw nin diğer ülkelerde ki garanti süreleri 8-10 sene? Adamlar dünyayı kandırıp, bizim ülkemizde 2 sene garanti ile bize mi dürüst oluyorlar.?
O kadar dar düşünüyorsunuz ki garanti demek sadece silecek ,far lambası demek değil. Garantiden kaynaklanan bir sorun varsa mahkemeye verirsin hukuk sorununu çözer
Sana göre teknolojisi eski ise bu eski teknolojiyi kullanmak için cebinde garanti olması daha iyi değil mi?
Bu 2 sene garantili vw grubu kullanıcıl1arının büyük kısmı korkularından uzatılmış garanti satın alıyorlar
Bu etik mi sence? Çin de bile 10 sene garanti ver, bize 2 sene garanti ver . Neymiş honda 6 sene garanti kandırmacaymış. Geçiniz efendim geçiniz.

Misafir-9816 18.12.2017 14:02

9533, size göre herhalde 2yıl garanti, 6 yıl garantiden daha iyi??? Eleştirmniz gereken 2 yıl garanti değil mi (yurtdışında daha uzun olduğu halde bizde garip şekilde 2 yıl olan vw garantisi). Tüm markaların srvis ücreti, piyasada yaptırmaktan pahalıdır; yani bunu neden sadece 6 yıl garanti verenlere bağladınız anlamadım? İsterseniz Hnda'yı piyasada yaptırın, sizi zorlayan yok, sadece arabanız garantiden çıkar.Ben hususi kullanıpta yılda 10000'i geçen çok az kişi gördüm. Honda göçük olayı ile ilgili açıklama yaptı ve tümünü onarım için geri çağırdı, daha ne yapsın? Sorunsuzluk lafla olmuyor, uzun yıllarda arabnın kendini ispatlaması gerekiyor ve tüm dünyada bu "reliabiity index"lerle belirleniyor. Hepsinde de japonlar önde. Dediğim gibi DSG, 3. veya 4. senede bozulursa ne olacak? Yurtdışındaki vw sahibi garantiden faydalanacak ama Türkiye^deki vw sahibi 2 yıl garanti olduğu için mağdur olacak.

Misafir-9533 18.12.2017 00:41

hondanın 6 yıl servis olayı bir kandırmacadan başka bir şey değil. nedenleri ise;
Birincisi, diğer markalar genelde 15 binde bakım isterken honda 10 binde istiyor, bu da 6 yıl boyunca (yılda ortalama 15 bin km yapan biri için) hondada 9 bakım, diğerlerinde ise 6 bakım demektir. 3 bakım fazladan demek en az 1500 lira demektir ki zaten diğerlerine bu parayı ödediğinizde garanti süresinin uzatıyorlar. kaldı ki sonra herhangi bir özel servisin en fazla 300 liraya yapacağı bakımı serviste 500-600 liraya yapabiliyorsunuz ki bu da ayrı bir garabet, malzeme aynı işçilik aynı fiyat 2 kat.
İkincisi, uzun garanti sizi fazlasıyla servise bağlar, en ufak bir şeyde garantili olmasa bile servise gitmezseniz garanti bozulur. mesela ben aracıma navigasyon bağlatmak istedim, servis garanti bozulur dedi.
Üçüncüsü, bizim ülkemizde garanti epey sıkıntılı bir şey, çünkü markalar genelde "kullanıcı hatası vb sebeplerle" müşteriyi geri gönderiyor, hukuki süreç çok uzun olduğu için de kimse onunla uğraşmak istemiyor. mesela çok övülen honda hala göçük problemini sahiplenmiyor ve bir açıklama yapmıyor. başka ülkede olsa yer yerinden oynamış bütün araçlar geri çağrılmıştı. yine vw'nin emisyon skandalından sonra kaç tane aracı geri çağırdı mesela bilinmiyor.
yani marifet uzun garanti süresi değil, bir sorun çıktığında gerçekten garanti sözünün arkasında durmak. sorun yoksa garantinin de, süresinin de bir anlamı kalmıyor.
ve son olarak bizim ülkede de sıkça ağızlarda dolaşan "sorunsuzluk" abidesi honda madem bu kadar sorunsuz, bu kadar garanti süresi neden gereksin ki, yoksa bunun nedeni servisin fazladan para kazanması mı? hayır yani anlamadım hem sorunsuz diyorsunuz(20 yıl önceki teknoloji için) hem uzun garanti ile övünüyorsunuz.

Misafir-7479 17.12.2017 19:48

Sadece rutin servis bakımı olarak düşünmeyin. Otomatik şanzıman 3. veya 4. senede arıza yaparsa yandınız. Ayrıca vw'nin neden ülkemizde sadece 2 yıl, dışarıda ise daha fazla garanti verdiğini eleştirmek lazım bence.

Misafir-2993 17.12.2017 12:25

Arkadaşlar garanti var diyorsunuz 6 yıl üstelik ben garanti istemiyorum ve servis de özel servise götürüyorumAraç zaten 0 alındığında arıza yapmaz bir şeyler fab çıkışında arızalı ise 2 yıl sonra 5 yılsonra çıksa bile arabalar dünyada toplatılıyor bu çok oldu. Ben servise 1000 tl vermem 300 tl kendim yaptım ve özel servise götürüyorum. Herkese kazasiz sürüşler

Misafir-4289 29.11.2017 15:33

Turbo benzinli ile atmosferik motoru kıyaslamak, hakikaten atmosferik motora ölüm darbesi vurmak demektir. Sonuçta birinde eski diğerinde ise çok daha yenilikçi bir teknoloji var. Valla ben kullanıyorum, yakıt ve performansından oldukça memnunum. Burada benim anlamadığım yeni teknolojilere neden tu kaka muamelesi yapılıyor.

Misafir-3905 29.11.2017 14:21

10lt ile 12 lt demek %20 fark demektir. Ancak yukarıda ort. tüketimlere bakıldığında 4.9 lt ile 4.7 lt görülüyor, yani hemen hemen aynı. Üstelik biri 3 silindirli 1.0, diğeri 4 silindirli 1,3. Demek ki mucize değil gerçekten.

Misafir-438 29.11.2017 14:03

Bizim Türk insanın herşeyi abartmakta üzerine yok. Emin olun şu ibiza daki hızlanma farkının büyük çoğunluğu dsg sayesinde oluyor. Elbette turbosunun da etkisi var ama öyle yorumlar yapılıyor ki şu arabadaki küçücük turbo salyangozunu dünyanın en iyi en verimli turbo sistemi gibi anlatıyorsunuz.
Bende turbo araç sahibiyim ama bu tip araçlarda ani hızlanmalara gerek duyacak şekilde sürüş yapmamak lazım diye düşünüyorum. Bunlar sol şerit araçları olarak üretilmiyor.Ve lütfen artık bırakın turbo az yakar,atmosferik çok yakar iddiasından. Yakıta etki eden milyon tane parametre var. Ağırlık,sürtünme katsayısı,atmosfer yoğunluğu ,vites oranları,lastik çapları,motor mühendisliği vs... Bu nedenle biraz daha geniş bakmakta fayda var.

akg78 05.12.2017 18:29

o halde soruyorum honda jazz 20 günde 5 bin zam yese dehala anılabilir bir araç mıdır ? 1.3 motor kötüde olmasa yakar be kardeşim 1.0 a göre...yani ben sandero 0.9 easy r ile Jazz arasında hala gidip gelmekteyim.görüşünüzü birazda aralarında 22 Bin lik farkında olduğunu göz önüne alarak yaparmısınız ?

Misafir-4269 29.11.2017 10:45

umutturk yanlışınız var. turbolu bir araç eğer 10 lt yakıyorsa aynı yerde aynı hızda atmosferik 12 lt yakar. zaten turbolu aracın avantajı bu yüksek torka düşük devirde sahip olması.

umutturk 29.11.2017 15:10

Sayın Misafir, Jazz, çekmiyor, gitmiyor, İbiza bastın mı uçuyor tarzı yorum yapanlara karşı yazdım onu. İbiza'yı o şekilde kullanırsanız 10 litre yakarsınız dedim. Çoğu kişinin de böyle bir lüksü olmadığı için, Jazz karşısında bir avantaj teşkil ettiğini düşünmüyorum.

Misafir-9028 13.11.2017 12:16

umutturk eskiden turbo yoktu doğru. her araç rampada aynı şekilde bayıldığı için bu durum normaldi. şimdi devir değişti sol şeriti kastetmiyorum orada zaten gidemezsiniz ama artık orta şeritte bile selektör yapıyorlar solluyorlar. derdim hız yapmak falan değil diğer araçların çekişi çok olduğu için sizin araç yavaş kalıyor. bu yüzden artık turbolu araçların kullanımı mecbur gibi oldu.

umutturk 13.11.2017 15:45

Açıkçası ben de turbolu olsun isterim ama hem ekonomiden bahsedip hem de hep basalım gitsin demekle olmuyor. Bu şekilde aracın fabrika verileriyle alakası olmayacaktır. Yani insanlar İbiza için hem az yakıyor hem çok kaçıyor diye düşünüp yanlış karar vermesinler. Aracı Jazz gibi değil de, performanslı kullanırım diyenler şehir içi 10-11 litreleri gözden çıkarsın diyorum. Yakıt benim için önemli değil ben basarım gaza diyorsanız İbiza'yı tercih edebilirsiniz. Bir çok genç sayılacak arkadaşım turbolu arabalarıyla öyle bir efendi gibi gidiyorlar ki arabalarına binince şaşırıyorum. Bir çok insanın altında BMW de olsa o şekilde gitmeye mecbur.
Turbo olsun tabi ama, bu şekilde iki araç karşılaştığı zaman turbolu olanı mucizeviymiş gibi göstermeye çalışan arkadaşlara biraz kızıyorum doğrusu.
Sanki bedavaya gidiyor. Bak yine sinirlendim:)

Misafir-6828 13.11.2017 09:57

Aile aracı olarak kullanılacaksa, iki aracında işletme maliyetlerini hesaplayın. fabrika verilerine +2 litre daha ekleyin (ki size daha gerçekçi sonuçlar verir). yaşam alanı ve bagaj hacimlerine bakın zira çocuk olunca bagaj ihtiyacı öne çıkıyor. garantiyi falan boşverin, bu memlekette garanti sadece sizi servise bağlamak için yapılan bir tezgah. şahsi fikrim, eşiniz kullanacaksa zaten performanslı kullanılmayacak demektir. bu sebeple düşük devirlerde daha iyi ekonomisi ve performansı olan ibiza öneririm ancak hacim konusunda bir şey söyleyemeyeceğim kullanmadığım için. saygılar

Misafir-9065 12.11.2017 22:25

6 yıl garanti kötü ama 2 yıl garanti çok iyi :-) Turbo turbo diye tutturuyorsunuz ama 3 silindirli turbo araba ile 4 silindirli atmosferik (yani size göre çağdışı) arabanın tüketimi aynı :-) İyice komedi oldu bu yorumlar.

umutturk 12.11.2017 20:01

Eskiden bu turbo motorlar yoktu, kimse de benim aracım çekmiyor, gitmiyor demiyordu.
İki araç arasındaki ekonomi farkından bahsediliyor ama İbiza'yı agresif kullanırsanız, bayır çıkarken daha fazla gaza basayım derseniz, şehir içinde 10-11 litrenin altına da düşemezsiniz. (Karma olarak 9 lt. yakanlar var zaten) Jazz 5.5 litre tüketirken siz tam olarak iki katı yakarsınız. Sakin kullanırım derseniz de beğenmediğiniz Jazz ile aynı aynı performansa gelmiş olursunuz. Ne anladım o zaman ben bu işten?Turbo motorlar mucize değildir. Bastığınızda gider ama o kadar yakıtı göze alırsanız.

Misafir-7505 11.11.2017 22:29

Kimse kusura bakmasın yazacaklarım kısa ve net. 3 parmak geniş ve yüksek diye ve iç donanımda da 2 özellik fazla diye jazz'a para vermem. Araba gitmiyor , çekiş yok kardeşim. Kimse lamı cimi yapmasın. Seat ibiza 2017 aldım ve beygir ve tork olarak uçuruyor. İçide gayet iyi. Ayrıca benzin olmuş 5.65 tl economik yakıtı ile de on numara. Dsg otomatik olması tadından yenmiyor hissi veriyor.

Misafir-7488 07.11.2017 20:07

Jazz 123 tork İbiza 200 tork neleri değiştirir bu fark bile . Bir,iki den büyük mü diye sorulan bir durum. İkisinde kullanma şansım olduuğunu belirtmek isterim .

Misafir-2439 17.10.2017 22:03

6 yıl garantinin malesef ülkemiz şartlarında hiçbir işe yaramadığı ve sadece adının olduğu şu son yaşanan Honda civic olaylarından bir kez daha tescillendi. Amacının Yetkili Servis bağımlılığı yaratmak olduğu halen anlaşılmamış. Tüketicinin gerçekten korunduğu ülkeler hariç tabi.

Misafir-2474 17.10.2017 19:49

Kesinlikle katılıyorum. İbiza çok seri bir araba olmuş. Tasarruf amaçlı alınacak bir araç için fazla seri; düşük hacimli turbo beslemeli araçlar gaza yüklendiğinizde atmosferik büyük hacimli motorlardan bile fazla yakıt harcıyorlar. Ben ibizayı kullandım, bu aracı sakin kullanmak çok zor.

Honda jazz bence de tasarruf için daha mantıklı bir araç, malzeme kalitesinin daha iyi olduğu da doğrudur. Fakat motorun 1.316 olması büyük dezavantaj. Zaten düşük satış rakamlarından ssonra honda, jazz modeline 1.5 hacimli daha güçlü ve yakıt değerleri aynı olan yeni bir motor geliştirdi. Geçen ay izmir de iki honda bayisinde de honda jazz ın olmadığını öğrendim. Sanırım distrübitörler bile yeni motoru beklemeyi daha uygun gördüler. Size de aynını tavsiye ederim.

umutturk 17.10.2017 17:56

5-6 bin liranın hesabını yapmayacak durumda iseniz kesinlikle Jazz derim. Malzeme kalitesi ve konfor olarak İbiza'dan 2 gömlek üstün.

Misafir-3590 17.10.2017 14:21

Eğer performans çok önemli değilse, donanım zenginliği, sorunsuzluk ve 6 yıl garantisi ile kesinlikle Jazz..

Misafir-9187 17.10.2017 14:01

Sayın tunçalper
Ben eşime vitesi,turbosu yolda giderken bozulma ihtimali olan, garantisi süresi kısıtlı bir çok güvenlik donanımı rakibine göre eksik bir araç almam. Honda ya da seat araç dahibi değilim. Şehiriçi çarpışma önleyiciden tutun otomatik yanan uzun farlara, şerit takip asistanından trafik işareti tanımaya vs milyon tane güvenlik ve konfor özelliği var. Geri görüş kamerası,stop start,anahtarsız giriş çalıştırma,ön arka park sensörleri vs... eşinizin çocuğunuz ile beraber çabuk hızlanıp acele gitmek gibi bir amacı yoksa honda gerçekten doğru tercih. Ürün kataloglarını indirip inceleyin derim.

Misafir-2142 17.10.2017 12:33

Yakıt aynı, honda da 6 yıl garanti var (diğerinin 3 katı) ve iç mekan kalitesi , malzeme kailtesi Honda da çok daha iyi.

Misafir-1645 17.10.2017 09:53

Her telde İbiza üstün, herşeyiyle belli

Misafir-608 30.09.2017 20:53

honda jazz 1,5 motor 2018 de gelecek onu bekleyin bence

Misafir-156 30.09.2017 15:04

İbiza , jazz dan her koşulda daha iyi 3 yıldır İbiza style sahibiyim

Misafir-9545 29.09.2017 20:07

Bu gün bir virajda anayolu geçmeye çalışırken ana yoldan bir Jazz geliyordu. benim yola çıktığımı görünce yol vermemek için gaza bastı. ama arabanın "şirinliğinden" dolayı bu hızlanmayı tehdit olarak algılamadım ve sakince yolu geçtim, zaten ne kadar bassa da hızlanmadığı için o gelene kadar çoktan geçmiştim :)

Misafir-6770 15.09.2017 13:29

aracın tasarımı, tipinin güzelliği görecelidir. Kişinin zevkine göre değişir ve bence Jazz daha iyi. Yani şu kesinlikle daha güzel denilemez.

Misafir-763 15.09.2017 09:15

80 bin liralara b segment arabalar. gercekten inanılmaz bir durum.
bu versusta tercihim honda olur. Sebebi, ileride 1-2 gun icinde zarar etmeden elden cıkarırsın.

Misafir-1154 14.09.2017 21:24

tip ve performans olarak kesinlikle Ibiza..

Misafir-9088 14.09.2017 12:48

Yakıt tüketimleri hemen hemen aynı. Motor, şanzıman, vergi konusunda Ibiza'nin eli güçlü, ama iç hacim, malzeme kalitesi, görüş açısında Jazz daha iyi. Kolay bir seçim değil ama performans beklentiniz yoksa ben Jazz diyorum.

Misafir-9907 14.09.2017 11:03

6 yıl garantili olduğu için, yakıt tüketimleri aynı olduğu için (turbo tüketimde palavra), daha sorunsuz ve kaliteli olduğu için Jazz. Jazz'ın da kasası yeni.

Misafir-3559 14.09.2017 09:45

Herşey donanım değil.
Arabada az da tip olacak.
Jazz hep sıradışı tasarımlar yapıyor.
İBİZA DAHA YAKIŞIKLI VE VERGİSİ AZ

Misafir-8989 13.09.2017 21:43

yeni kasa,daha güçlü bir motor ve daha uygun fiyat ve mtv avantajı nedeniyle tercihim ibiza olurdu

Misafir-7464 13.09.2017 21:22

seatın motoru biraz daha modern doğru ama bu karşılaştırmanın sonucu uzak ara jazz olur bence. iç hacim olarak ibizayı içine alır neredeyse, kalite olarak da daha iyi, 2. el zaten söylemeye gerek yok, yani bence motor dışında her disiplinde uzak ara honda diyorum.

Misafir-4033 13.09.2017 21:19

C Sınıfı fiyatları çok yükseldi ve yükselişte. Paramız geniş iç hacimli B sınıfına yetiyor.
Bu karşılaştırmada iki araçta geniş ve büyük
Fakat ben JAZZ diyorum.
Çünkü; Şerit takip, koltuk ısıtma, dijital klima, 6 ileri tam otomatik gibi standart donanıma sahip JAZZ.
İbiza çok boş, ilave paketlerle 85.000TL yi buluyor.

Bir önerimde olacak:
YENİ VW POLO VE YENİ FORD FİESTA'yı bekleyin, görün sonra karar verin derim.

Misafir-7813 13.09.2017 17:39

Eski İbiza olsa küçük aile için bile uygun değil Jazz'ı alın derdim fakat yeni kasa hem iç hacim hem de bagaj hacmi olarak çok bariz büyümüş ve C segmenti araçları gibi olmuş. Jazz 6-7 bin TL daha pahalı ama iş onunla da bitmiyor mtv vergisi yaklaşık 400 TL kadar daha fazla olcak, yakıt ekonomisi de biraz daha kötü. Performansı önemsiyorsanız zaten kesinlikle İbiza, yokuş çıkarken olsun ara hızlanmalar olsun, verilerde görüldüğü üzre kalkıştan hızlanma olsun büyük fark atmış rakibine tabi bunda 7 ileri DSG şanzımanın da rolü var. Yeni kasa olması açısından da yine İbiza derim. Ben yeni İbiza'nın düz 5 ileri 95 HP olanı denedim, memnun kaldım araçtan performans olarak ki bu araç bariz daha üstün. kokpit te çok daha iyi olmuş zaetn Leon vari bir araç olmuş. Beklerseniz Polo yeni kasayla geliyo yılbaşından önce, o İbiza'dan da daha başarılı olacak özellikle tasarım ve malzeme kalitesi açısından, ama daha tuzlu da olacaktır, tercih sizin.

Yeni Karşılaştırma Ekle