2017 Honda HR-V vs. 2017 Mercedes B Serisi

profil
yukselkaraman

11.01.2018 23:50

Merhaba arkadaşlar, Hrv ile B180 modellerinin özellikle;
Teknoloji, Yakıt, Servis, Rahatlık, Sağlamlık (uzun süre kullanım) bakımlarından değerlendirmelerinizi bekliyorum.
Fakat, fiyat bakımından değerlendirmeler benim için çok önemli değildir.
Şimdiden herkese teşekkürler.
 • 2017 Honda HR-V 1.5 Executive CVT
 • FiyatSatış Dışı
 • Yakıt Türü Benzin
 • Vites Tipi Otomatik
 • Motor Hacmi1498 cc
 • Beygir Gücü130 HP
 • Ort. Tüketim5.4 lt
 • 0-100 Hızlanma11.4 sn

Toplam Oy Sayısı: {{survey.totalVote}}

 • 2017 Mercedes B Serisi B180 1.6 Urban
 • FiyatSatış Dışı
 • Yakıt Türü Benzin
 • Vites Tipi 7 İleri Otomatik
 • Motor Hacmi1595 cc
 • Beygir Gücü122 HP
 • Ort. Tüketim5.6 lt
 • 0-100 Hızlanma8.7 sn
Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-491 13.03.2018 01:22

Mercedes-Benz B serinin incelemedim içine de binmedim. Dış tasarımını hiç beğenmediğimi öncelikle ifade edeyim. Mercedes e serisine kadar ürettiği modellerde yıldızına yakışır bir malzeme kalitesi sunmamaktadır. Eşime B yada C segmentinde suv&crossover bakınmalarımız sırasında ikinci el gla da seçeneklerimiz arasındaydı. Bu yüzden mercedes bayilerinin kapısını birkaç kez aşındırdık. Showroom' daki tüm araçlarına bindik, sağını solunu kurcaladık niyeyse birtek B sınıfı mercedes' e denk gelmedik. Bunun yanında Borusan otoya da gidip bmw mini gibi alternatifleri de değerlendirdik. Fiyat performans olarak mercedes' in başlangıç seviyesindeki araçlarını yeterli görmüyorum. Tasarım konusundaki dehasını malzeme kalitesinden ödün vermeden sürdürse belki de daha fazla tüketiciye ulaşma şansı olmazdı Mercedes-Benz ' in. A serisi de ilk çıktığı yıllarda çok eleştiri almıştı mercedes nasıl olur da bu segmentte araç üretir, yakışmaz gibilerden. Tabi bu tip ticari politikalar mercedes' in daima diğerlerinden birkaç adım önde olduğu gerçeğini de değiştirmez. Hrv ile deneme sürüşü yaptım. Mercedesin iç tasarımlarındaki şıklığı yazıkki japon araçlarında görebilmek imkansız. Honda hrv de dahil. A,B,C sınıfı tüm Mercedes lerin koltukları suni deriyle kaplanmış. Suni deri petrolden üretilir ve gerçek deriden daha sağlam daha uzun ömürlüdür. Hakiki deri ise bir canlıya aittir, dokunma hissi farklıdır. Sizce mercedes alt segment araçlarında hayvansever duygularla mı suni deri kullanıyor? Yada elin ulaşabildiği, ulaşamadığı bölgelerde sert plastik seçimini neden premium bir markaya yakışmayan kalitesizlikte sunuyor: küresel maliyet politikası. Onca Avrupalı, uzak doğulu, japon crossover arasından biz de hrv yi tercih ettik. Atmosferik /turbo, cvt /çift kavrama tartışmalarına hiç girmeyelim aşağıda neredeyse bilimsel makale tadında gayet açıklayıcı bir tanım var, arkadaşın ellerine emeğine sağlık. Beklentinizin ne olduğuna karar verirseniz iki araç ta kendini kanıtlamış uzun ömürlü araçtır sizi üzmez. Ama birinin elma diğerinin armut olduğunu da akıldan çıkartmamak gerek.

yukselkaraman 03.09.2018 00:26

Sayın Yorumcu değerlendirme ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim, selamlar.

Misafir-5535 20.01.2018 13:14

Çok bilgili 7286
Şöyle yapacaksın o zaman. Torque programını telefonuna yükleyeceksin, obd2 portuna aparatı takacaksın ve normal bir günde sürüş değerlerine bakacaksın. Kullandığın en fazla beygir 70-80
Ara hızlanmalarda torkun da 100 ü geçmez. Bana inanmıyorsan al dene. Program 10 lira aparatı 30 lira.
Burada iki araç arasında en az 50.000 tl var. Almanya otobanında araç sollaması yapmıyorsun. Türkiye şartlarında araç kullanıyorsun. Niyetin drag kalkış yarışması ise b serisi mercedes de patates. O zaman bende sana ,rakiplerin yanından vızır geçip giderken sen sadece plaka okursun derim.
Bir araçtan anladığınız tek şey sanırım hızlanma değeri onu bile eksik yorumluyorsunuz

Misafir-3725 20.01.2018 00:48

Sayın Misafir 7286, 0-100 km hızlanma için 11 sn, istediğiniz aracı geçmeye yeterli bir hızdır. Rahatlıkla bu arabayla sol şeritte gezersiniz. Ayrıca, bizler yarış maksatlı fikrimiz veya ışıklarda ilk kalkma iddiamız olmadığı için HRV nin 11 sn lik hızlanma değeri bize yetmektedir. Aracı test ettik ve dip gaz da yaptık araç kesinlikle çabuk hızlanıyor. Performans veya yakıt tüketimi açısından, hantal veya çağdışı motor diyen ya bu aracı test etmemiştir ya da HRV yi kötülemek için söylüyordur. Elbette 8 sn lik araç daha çabuk hızlanacaktır bunu kimse inkar edemez. Ama HRV hantal motora sahip demek yanlış bir tabir olur. Zira aracın gaz pedalına basıldı mı gayet de her arabayı her hızda sollar net. Ayrıca sınıfında sunulmayan konfor ve güvenlik anlamında donanım ekipmanı sunar. Malzeme kalitesi sınıfının en iyilerindendir. Ömürlük bir şanzımanı vardır. Dur kalk yapmaya en çok dayanan şanzımandır. B180'ni incelemedim ama diğer markaları kötülemek istemem ve herkesin tercihine saygı duyarım: rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki HRV parasının karşılığını veren kalitede bir araçtır.

Misafir-7286 19.01.2018 16:22

Merhaba. Konu ister performansın tam alınamaması isterse de, yol trafik durum olsun. Tüm bu geçersiz gerekçeler, bir arabanın güçsüz olmasını gerektirmez. Güçlü motoru olan orta veya üst sınıf araçlar sanki sürekli yüksek hızda mı kullanıyor. Elbette ki hayır, eskiden bir söz vardı; öküzüm yiğit olsun da çekmezse çekmesin. O nedir öyle 15 sn. de 100 km. hıza çıkacakta, hızlanacakta. Kardeşim, artık müşteri beklentileri değişti. Emsali araçlar vızır vızır solundan geçerken o eski atmosferikler insanı yolda fıtık ediyor. Son söz, hiç bir gerekçe böyle hantal bir motoru mazur gösteremez.

Misafir-4964 19.01.2018 12:00

Sn. 7266, keşke yüm yorumlar sizinki gibi objektif ve öğretici olsa. Çok güzel yorumlamışsınız, teşekkürler. Benim tercihim ise bunlar arasında HRV dir.

Misafir-2790 19.01.2018 07:02

Ben honda hb 2017 kullanıcısıyım. Diğer aracımız ise bmw 320i
Honda hrv yi çok fazla inceledim. Multimedya ekranına özellikle değinmek istiyorum . Bmw nin sisteminden daha pratik,daha güzel ve çok daha fazla seçenek sunuyor.(dokunmatik ekran,android auto,navigasyon,hdmi giriş,dab radyo, kişiselleştirilen ekran seçenekleri vs...) Bir ara mercedes b serisinede bakmıştım. Çok net hatırlamıyorum ama navigasyon yoktu.
Ayrıca hrv de çok fazla güvenlik ekipmanı var.otomatik yanan uzun farlar,çarpışma önleyicisi,şerit takip asistanı,akıllı hız sabitleyeci) mercedesin bu paketinde ki bu tip özellikler var mı ona da bakmak lazım
Motor kısmına gelince hrv atmosferik motor olduğu için güç istediğinizde yüksek devirlere çıkmanız kaçınılmaz. Vites de cvt ama önceden sanal oranlar ile sabitlendiğiniçin manuel olarak da vites değiştirebiliyorsunuz. Ancak bu motor vites uyumu ile oldukça ekonomik gitmeniz de mümkün. Motorun pistonlarına kadar honda bir çok yenilik yapmıştı.
Fiyat önemli değil demişsiniz ama ne olursa olsun sadece performans avantajı için 50 bin tl civarı bir fark vermeye gerek yok. Çünkü günlük kullanımda hiç bir aracın performansını tam olarak alamıyoruz. Yollar,kurallar,trafik vs... Bir çok motor değeri sadece kağıt üzerinde kalıyor.

Misafir-7266 18.01.2018 17:56

Kullanma amacınıza uygun, aile ve iş maksatlı, aynı zamanda malzemeleri kaliteli ve benzinli araçlar olarak az yakan 2 araçtan bahsediyoruz. Beygir gücüne göre 0-100 km kıyaslaması yapmak araçtan performans isteyenler için önemli olabilir. Artık günümüzde bu, işin gösteriş kısmıdır. Ama bu aslında markaların tercih etmiş olduğu bir stratejidir.

Mercedes'in turbo motora sahip olması bunun başlıca sebebidir. Düşük devirlerden itibaren ve daha geniş devir bandında yüksek torkta kalmasını sağlayan turbo motora sahiptir. 2. neden de Mercedes ilk dişli oranlarını yüksek tutarak torkunu azami seviyede tutmaya çalışır ve seri şekilde 4 vites değiştirir ve 100 km/sa hıza daha çabuk ulaşır. Honda doğrusal bir mil üzerinde gezen hidrolik kasnak değiştiricili otomatik vites kullanır özellikle ağır(ağırdan kasıt aslında ağır değil gayet seri değişimler yapar ama görece daha yavaş) değiştirmeler yapar ki ekonomiye ve uzun ömürlülüğe oynar.

(Honda da istese çok hızlı vites değişimleri yapan CVT geliştirebilir. Ama ne kadar hızlı değişim o kadar dur kalk trafiğe dayanıksız şanzıman demektir. Honda burada sıkışık trafiği de göz önünde bulundurarak ortayı bulmaya çalışan bir şanzıman denge stratejisi izlemektedir.)

Ama bu demek değil ki Mercedes çabuk bozulur. Kesinlikle Mercedes de Honda gibi sağlam ve uzun ömürlüdür. Ama aralarındaki fark, Mercedes, motorunun azami güce bir anda çıkması için tasarlanmıştır: Elinizde böyle bir güç vardır ama her zaman dip gaz yapıp 8.7 sn de 100 km/sa hıza ulaşacağım derseniz o araba Mercedes de olsa egzoz salım değerlerini bozarsınız, segmanlarını aşındırır piston bloklarına zarar verirsiniz. Yani hızlanma değerlerinde şanzıman oranları ve yapısı da önemli rol oynamaktadır ama aracın ömrü için hiçbir arabada dip gaz yapıp aracı hemen hızlandırmayın. 0-100km değerleri artık günümüzde biraz da pazarlama taktiği olarak kullanılmaya başlandığını unutmayın. Aynı şekilde motorun ve şanzımanın da bir ömrü olduğunu unutmayın. Gaza her zaman pamuk gibi basın. Gaza ihtiyatlı bassanız dahi bütün çağdaş araçların(sıfır araçların) hızlanabileceğini unutmayın. Bu, ayrıca çevreyi de az kirletip yakıt tüketiminizi de düşürecektir.

Bir dipnot daha söylemem gerekirse, Mercedes dizel motorlarını Renault'dan alıyor diye bazı arkadaşlarımızda bu modellerinde kalitesi düşük diye bir fikir var. Kesinlikle bu kanı doğru değildir. Renault en büyük motor üreticilerindendir. Aynı Mercedes, Honda gibi formula1 tecrübesine sahiptir. Mercedes işçilik maliyetlerini azaltmak için Renault'dan motor almaktadır. Ve bunu kalitesinden feragat etmeden yapmaktadır.

Son olarak ben de tercihimi söyleyeyim. Mercedes'in malzeme kalitesi daha yüksektir. Bagajı daha geniştir. Oturum pozisyonu bir miktar daha aşağıda olmakla beraber tavanı daha yüksektir. Sonuç olarak yaklaşık 50 bin lira daha fazla verebilme imkanınız varsa B180 alın ve uzun yıllar kaliteli büyük aracın keyfini sürün. Bu parayı veremeyen arkadaşlarımız da HRV'yi gönül rahatlığıyla tercih edebilir.

Hepinize kazasız ve huzurlu sürüşler olsun...

yukselkaraman 19.01.2018 01:28

Yorumunuzu yorulmadan uzun uzun yazmışsınız, çok teşekkür ederim.

Misafir-2144 18.01.2018 17:24

Honda'nın beygirleri çok efektif kullanamadığı ortada Misafir-5496'in belirttiği gibi, VW ve diğer bazı markalara bakınca rakamlardan bu sonucu rahatlıkla çıkarabiliriz.

Misafir-7733 18.01.2018 15:45

HRV atmosferik (torku düşük), B serisi ise turbo (torku yüksek). Hızlanma farkı bundan kaynaklanıyor. Ama tüketimler aynı, hatta HRV biraz daha iyi.

Misafir-5496 18.01.2018 15:15

HRV nin beygirleri astımlı herhalde. Öyle ya 130 HP 11.4 sn. / 122 HP 8.7 sn. Şimdi böyle bir tablo karşısında ben HRV nin 130 hp olduğuna nasıl inanayım. Bana göre 100 hp bile yok.

Misafir-288 18.01.2018 09:24

sayın yüksel bey mercedese asla lafım yok lakin hrv yi küçümseyenlere inanmayın.tarzı farklı bir araç.2017 yılında hrv az sattı lakin en üst donanım ve fiyat olarak yukarda vede dizeli honda getirmiyor.muhakkak test edin.mesela nissan yada renault suv lara bakın satış yaptıkları motor dizel ,honda,toyota gibi markalar dizel den her zaman uzak duruyor.benzinli ve yüksek fiyat olduğu için az satıyor tabiii dünyada suv segmentinde en fazla araç satan firmaların başında honda vardır.çok sağlam çok dayanıklı ve sorunsuz.alabiliyorsanız bmw,mercedes,lexus,infiniti alın alamazsanız premıuma en yakın honda ve vw araçları olur unutmayın

Misafir-2220 17.01.2018 06:43

Sn. Yüksel bey, ÖTV siz araç allacaksanız bu fırsatı iyi kullanın ve premium bir araç alın. Çünkü araç fiyatını ÖTVve ona eklenen KDV yükseltiyor. Mercedes alın. Ben Mercedes B 180 kullanıyorum. Yorum yapan Misafir1115 e katılıyorum. Honda ya girip çıkmam 10 dakika sürdü. Honda HRV 2107 yılında toplam 740 adet sattı. Fiyatı düşük olduğu halde tercih edilmedi. Honda CRV daha güzel bir araç. İllaki benzinli olacak diyorsanız Mercedes alın. Dizele yönlenecekseniz Honda CRV ye bakmanızı öneririm.

yukselkaraman 17.01.2018 18:43

Sayın Misafir-2220 yapmış olduğunuz yorum için teşekkür ederim, bu yazdıklarınızı mutlaka değerlendiricem.

yukselkaraman 16.01.2018 21:37

Yorum yazan değerli arkadaşlar, ilginiz için çok teşekkür ederim.

Bilgi amaçlı olarak şunları ifade edeyim.
---
1. Fiyat önemli değil derken; yorumlarda fiyat dan ziyade teknik özellikler vb. gibi hususları kastedmiştim. (yani paramız çok anlamında değil)
2. B180 için firma müşteri temsilcisinin ifadesi: "" benzinli modellerdeki motorlar Mercedes in kendi imalatı, dizellerdekiler Reno motorudur"" dedi. Benim için yakıt tercihi zorunlu bir durum olmazsa BENZİNli aracı tercih eder, DİZELli araçtan uzak dururum.
3. Amacım fiyatları farklı konseptleri farklı araçları karşılaştırmak değildir. Karar verme konusunda tercihime yardımcı olması bakımından bu araçları mukayese etmeye çalışıyorum. (not: Aracı, inşaALLAH ötv.siz yani indirimli alacağım)
4. Son olarak, şu an HRV yok satıyor, hatta teşhirdeki araçlar bile satıldığı için incelemek istesenizde aracı göremiyorsunuz, (TEST aracını bir senedir bekliyorum ve hala gelmediği için deneyemedim). Fakat, B180 firmanın elinde bol miktarda var, hatta TEST aracını deneyebiliyorsunuz.
---
Tekrar yorumlarınızı bekliyorum, selamlar

Misafir-9629 15.01.2018 16:19

HRV gerçekten etkili bir araç; gerek dış gerek iç donanım ve tasarım güzel ama net 20.000 TL fazladan fiyat politikasını herhalde BMW, Mercedes gibi babalar bile yapmıyor o kadar pahalı makinalar için

Misafir-626 15.01.2018 11:44

B serisi de olsa Mercedes Mercedestir. Prestiji, park kolaylığı, hoştur, performansı azdır

Misafir-1873 13.01.2018 18:24

Mercedes premium markadır. Eğer dediğiniz gibi fiyat önemli değilse tercih Mercedes olmalı. Honda kailteli bir araçtır, aracın kapısını kapadığınız zaman tok bir ses gelir ki bu aracın malzeme kalitesi hakkında bilgi veren ufak bir detaydır. Honda aynı Volkswagen gibi premium dan önce son duraktır. HRV de kaliteli bir araçtır paranızın karşılığını fazlasıyla verecektir.

mirliva 13.01.2018 18:05

Sitede 5-6 karşılaştırma yaptım.Bana göre fiyat insanların yorumunu ve tercihini etkiliyor. Biribirine yakın fiyatlı araç karşılaştırırsanız daha sağlıklı yorumlar geliyor.

Misafir-8488 13.01.2018 17:18

ben eksi yağdırılacağını biliyordum zaten de, emin olun bu eksi yağdıranların neredeyse hiç biri bir kere hrv'nin kapısını açıp içine bir kere bile binmemişler :) lütfen önce gidin bir kere şöyle bir koltuğuna oturun, kullanılan malzemeye şöyle bir bakın dokunun, kapısını açıp kapatın, sonra herhangi eşdeğer bir araçta aynısını yapın, farkı görün, ne demek istediğimi anlarsınız. öyle ezberden gazel okumakla yorum yapılmaz.

Misafir-5451 13.01.2018 15:22

Hrc hem daha yüksek hem daha ucuz çok daha ucuz kalitesiz değil gayet sağlamda motor konusunda mercedesten çok daha iyi bir firma honda reno motoru kullanan bir mercedes tamam illaki kalitelidir b serisi ama 50bin tllik kalite yok ondan emin olabilirsiniz sorunsuz şanzıman sorunsuz motor hrv ben o fiyat farkına vede kullanışlık açısından hrv alırdım

Misafir-7917 13.01.2018 10:05

mercedes kalitesi süperdir zaten anlatmaya gerek yok.lakin burda fiyattan ziyade alacağınız sınıf önemli biri van benzeri otomobil biri küçük suv.misafir 1115 saçmalamış resmen honda araçlarını nekadar kötülesende sayın misafir 1115 tüm güvenlik testlerinden en yüksek puanları alır yani senin o anlamadığın mantıksız bulduğun kapılar vs övmeye kalktığın alamanlar ve fransızlardan üstün aç istersen IIHs testlerini otur izle ama pardon kuzey amerikada seat renault peugeot satmıyo ki unuttum.neyse ford da peugeot da renault da nissanda vw kaliteli üretimdir.hrv tasarımı bence çok güzel ama iç tasarımda avrupa yerine japon ve amerika mantığı var tabi tasarım görecelidir zevk işi.

Misafir-1115 12.01.2018 21:07

otomobilin atası ile sıradan bir modelin karşılaştırılması, tabi ki mercedes. fiyat önemli değil demişsiniz, hangi konuda tereddüt ettiğinizi anlamadım öyleyse. gidip hrv'yi yerinde incelerseniz zaten hrv almazsınız, resmen her tarafından kalitesizlik akıyor. kağttan yapılmış, normal bir kapının yarı kalınlığında kapılar(o kalınlıkla nasıl güvenlik sağlayacaksa artık), garip garip kumaş kaplamalar, sert ve çirkin plastik aksamlar,vs vs. evet donanımı seviyesi yüksek doğru, ama bırakın mercedesi aklınıza gelebilecek orta sınıf neredeyse bütün araçlardan daha kalitesiz. ben bir iki ay önce bir arkadaşıma suv almak için neredeyse bütün markaları gezdim, hondaya bir girişimiz var bir de çıkışımız, toplam 10 dakika sürmemiştir. ford, peugeot, renault, nissan, seat, vw hepsi de hondadan kaliteli, isterse milyon satsın, bu hondanın kalitesiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. hondacıları çok kızdırdığımı biliyorum ama arkadaşlar üzülerek söylüyorum ki -fiyatına göre- en kalitesiz arabaya biniyorsunuz.

Yeni Karşılaştırma Ekle