2017 Honda Civic vs. 2017 Volkswagen Jetta

profil
mehmetklc

21.09.2017 17:19

110.000 TL ye alınabilecek hem yakıt tüketimi düşük olacak. hemde donanım seviyesi iyi olacak.

Toplam Oy Sayısı: {{survey.totalVote}}

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-6141 20.01.2018 11:04

Burada karşılaştırılan markalar sadece ülkemizde değil dünyada da en çok tercih edilen markalardır. Karşılaştırılan markalardan birisi dünyada en çok satışı yapan 2.; diğeri 4. firmadır. Dolayısıyla burada eşdeğer segmentteki 2 aracı da tercih edene saygı duyarım zira araçları üretenler kendini ispatlamış markalar. Ama ben de bir tercih de bulunmam gerekirse Honda Civic derim: Peki neden Honda Civic?

Öncelikle en az öncelik verdiğim kriterden başlayayım. Teknolojik olarak daha yeni model olduğundan kokpit kalitesi Civic'in daha şık. Ayrıca tasarım zevki olarak da lüks yarış arabaları gibi yatay bir tasarıma sahip ve dolayısıyla gözü yormayan hem yolu hem de eğlence ekranı ve iklimlendirme bölümünü rahatlıkla kontrol edebildiğiniz güzel bir tasarıma sahip.

Önemli tercihlerden birisi, Honda'yı, güvenlik ve konfor donanımlarını kısmayan bir marka olarak seviyorum. Birtakım donanım özellikleri bazı D segmenti araçlarında dahi olmayan özelliklere sahip. Örneğin çok açılı geri görüş kamerası, yollardaki çukurlardan gelen darbeleri engelleyen tam bağımsız süspansiyonlar. Böylece hem konfor hem de yol tutuşunun yüksek seviyede olmasını sağlıyor. Hem pratiklik, hem güven, hem de kalite anlamında ileri seviye güvenlik donanımlarıyla arabanın donatılması güzel detaylar.

Bir diğer artısı bence şanzımanı. Ülkemizde özellikle kalabalık şehirlerde sürekli değişken şanzımanınız oldu mu içiniz rahat oluyor. Söz konusu CVT şanzıman dayanıklı bir kullanım sunuyor. Baştan biraz çalışma şekline garipseyebiliyorsunuz ama sonra kesinlikle alışıyorsunuz. Şanzıman konusunda tek eleştirdiğim nokta keşke LPG aracında da vites kulakçıklarıyla vitesi biz değiştirebilseydik. Manuel modu sadece turbo benzinli modelinde sunuyor olmalarını beğenmedim.

Arabayı almadan önce hem LPG hem de turbo versiyonunu test ettim. Aralarında yaklaşık 9 bin liralık fark var ve turbo modeli altınızdan kayarcasına atak bir otomobil. Önce test etmiş olduğum LPG li versiyonu elbette daha ağır bir motora sahip ancak ben çekişini beğendim. Gaza bastığınız vakit iyi hızlanıyor. Daha çabuk hızlanmak isteyenlere de saygım var ama şunu belirtmeliyim ki bu araçla sollayamıyorsunuz tarzı bir şey kesinlikle doğru bir söylem değil. Araç gayet de solluyor hızlı gidiyor. Ama ben arada yarış yaparcasına hızlı kalkayım derseniz o zaman turbo benzinlilere bakmanızı öneririm.

Gelecek ay dizel Civic modeli geliyormuş ve Honda sınıfında en az yakan dizel motor ürettiğini açıklamış. Muhtemelen VW, Renault gibi tüketim konusunda ünlü motorlar kalitesi seviyesinde olacaktır. Ama dizel modeli 140-150 bin lira bandında olacaktır. Golf, 3, 308 fiyatlarına bakınca fiyat seviyesi sanırım LPG versiyonundan 30 bin lira fazla olacaktır. Bana göre fabrika çıkışlı LPG ye sıcak bakıyorsanız kesinlikle 30 bin lira vermeye gerek yok. Ama derseniz ben dizel motoru seviyorum mesela dizel motor sürmek de bir keyiftir. Ama ben 6 yıl Honda güvenceli arabanın üretimine göre tasarlanan LPG sistemini tercih ederim.(Nitekim öyle yaptım)

Şimdi Executive LPG CVT sahibi olarak iyi ki bu arabayı almışım diyorum. Çekişi gayet iyi, kaliteli süspansiyonlarıyla konforlu ve güvenli olması, işe yarar güvenlik ve konfor donanım teçhizatlara sahip olması, şanzımanı motoruyla dayanıklı olması benim kararımda etkili oldu. Ama Jetta daha atik araba ben Jetta'yı tercih ederim diyene de saygı duyarım. Nihayetinde daha hızlı gitmek, insanların önceliği olabilir. Önemli olan aracı aldınız mı içinizin rahat etmesi. Benim içim rahat iyi ki Civic almışım diyorum. 2 dünya devi olan markalardan hangisini beğendiyseniz onu alın derim.

Hepinize güvenli, huzurlu sürüşler olsun...

Misafir-3864 19.01.2018 21:49

Kesinlikle honda civic aldım çok memnunum 16000 tl ye yakın fark var jetta ya ben vermem parası çok olan alsin saygı duyarim

Misafir-9810 25.09.2017 18:47

jetta hıglıne bile donanımda civicten çok eksik barındırıyo.donanım ve mantık ve güzellik bana civic der

Misafir-5686 25.09.2017 08:34

en güzel yorumu misafir-9286 yapmış.. ülkemizde honda toyota ve vw gerçeği var... ama otomatik alınıp uzun yıllar garanti kapsamı dışında binilecekse hondayı tavsiye ederim..

Misafir-2356 24.09.2017 23:53

tabiki Jettayı tercih ederim.ağır abi görünümü, 2. eldeki değeri, ve amblemi yeter.Param olsa Jetta alırdım.

Misafir-149 24.09.2017 16:22

Vwnin sorunları bitmek bilmez . Hele hele ki vwnin otomatik hiçbir aracını almazdım. Tavsiyem civic al. Tek sıkıntısı kaportası çok ince o yüzden biraz dikkat etmek gerekiyor. Onun dışında honda çok iyi bir araçtır. En azından başın ağrımaz,cebindeki para sana kalır.

Misafir-9920 23.09.2017 14:13

@9286
Skoda Octavia, Jetta'dan kaliteli bir araba. Araçlara marka olarak bakan aldanır.
Skoda'nın yeri Avrupa'da Seat gibi ucuz Vw durumunda değil. Fabia ve Rapid için bir şey diyemem ama Octavia ve Superb kaliteli arabalar. Marka olarakta Skoda'nın belli bir kalitesi var. Skoda Çekya'nın köklü bir markası, otomobil kısmıda onun bir parçası her ne kadar Vag'ın elinde olsada. Seat gibi tamamen teslim olup, Vw muadili ucuz araba markası olma derdinde değiller.

Üstteki iki arabadansa tercihim civic olurdu. Yakıt tüketimi düşük olmalı demişsiniz, ne benzin ne dizel lpg kadar uygun değil. Kimisi lpg'ninde enjektörü, bakımı vs. diyecektir ama dizelin bakımı (dpf vs.) hepsinden masraflı. O patlamalar falan yeni araçlarda görülen şeyler değil, geçmişte olan şeylere takılan kitle var ama gereksiz. Honda dünya kadar lpgli civic sattı yıllardır, aynı şekilde hyundai'de de lpgli araç satışı uzun zamandır var, toyotalara lpg takan çok fazla insan var. O tip şeylerden çekinmek gereksiz. Lpg Avrupa ve Asya'da çok tercih edilen yakıt türlerinden.

Misafir-3658 23.09.2017 00:47

ülkemizde 2. elde hondanın skodadan iyi olduğu bir gerçek ama kalite konusunda honda skodanın eline su dökemez. bunun için iki aracın şoför koltuğuna oturup ön konsola, kapı içlerine şöyle bir dokunmanız yeterli. jetta ise kalite olarak hondadan çok daha iyidir ama yüzü gerçekten artık çok eski ve ciddi ve radikal bir değişime ihtiyacı var bence. hondanın ülkemizde adı var sadece o kadar, her ne kadar donanım seviyesi bir hayli fazla olsa da türkiyede sattığı arabalar avrupa ve amerikada sattıklarından bir kaç gömlek aşağı, hem motorlarıyla hem kalitesiyle.

Misafir-1537 22.09.2017 23:38

jetta tercihim olurdu. Verimli motor. Fakat kasa eski derseniz honda civic rs turbo tavsiye edebilirim..

Misafir-9286 22.09.2017 18:25

skoda güzel dizayn ama şu bir gerçekki ne vw nede honda kalitesinde ayrıca 2. el problem çok değer kaybı ..açıkçası honda vw toyota değerli markalar ve değerini pek yitirmeyen markalardır.o yüzden skoda ve problemli dsg bence doğru olmaz

Misafir-7919 22.09.2017 14:39

103 bine yeni Octavia 1.0 tsi style dsg, 107 bine yeni Octavia 1.4tsi style dsg var. İkisinden de iyi bir tercih olur diye düşünüyorum.

Yeni Karşılaştırma Ekle