10 Yıl Geriden Geliyorlar

10 Yıl Geriden Geliyorlar
Dünya nüfusunun 1/7'sini oluşturan halkı ile küresel çapta en önemli ülkeler arasında yer alan Çin, gelişmiş sanayisini otomobil sektöründe kullanamıyor. Global otomobil pazarında rekabetin içinde yer alacak kaynak ve teknolojiye sahip olan Uzak Doğu devi Çin, otomotiv sektörünü 10 yıl geriden takip ediyor. Bernstein Araştırma Şirketi tarafından yapılan bir çalışma ile şirketten bir grup Çinli Yetkili, otomobillerin satın alınması, Avrupa'ya ithalatı ve aracın son vidasına kadar sökülmesine dayalı bir, araştırma gerçekleştirdiler. Bu aşamaları gerçekleştiren Bernstein yetkilileri bunlarla yetinmeyip, Çinli Great Wall, Chery, Brilliance ve SAIC otomobil şirketlerinin CEO'ları ve genel müdürleri ile de kısa röportajlar gerçekleştirdiler. Bu röportajları da içinde barındıran araştırmanın sonuçları ise Avrupalı otomobil devlerinin Çinli üreticileri pek de ciddiye almayıp, kendilerine rakip olamayacaklarını bilmesi yönünde. Ancak Bernstein Araştırma Şirketi'ne göre bu sonucun dışında kalan şirketlerden Çinli üreticiyi ciddiye alan Amerikalı General Motors oluyor. Shanghai Automotive Industry Corporation ile Çin'de oldukça yüksek meblağlarda yatırımlar yapan General Motors, Çin otomotiv sektörüne tasarım ve strateji bakımından öncülük eden SAIC ile gelecek yıllar için umut vaad eden bir adım atmış gibi görünüyor. Mühendislik ve tasarım açısından birçok Avrupalı ve Amerikalı otomobil şirketinin fikirlerini kopyalamaktan da çekinmeyen Çinli şirketler hakkındaki en büyük şüphelerden birini de güvenlik kriteri oluşturuyor. Düşük maliyetli otomobiller için oldukça ucuz ve dayanıksız malzemeler tercih etmesi, Çinli üreticilerin otomotiv endüstrisinde Avrupa'dan geri kalmasındaki nedenlerden biri oluyor. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri için tüm Çinli otomobil üreticileri toplamda 100 milyon dolarlık bir bütçe ayırırken, yalnızca Toyota ve Volkswagen'in bu faaliyetler için harcadığı rakam 1 milyar doları buluyor.

27.02.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
osman kıllı 03.03.2013 00:14

ayıptır yahu her şeyi Türkiyeye sokmayın ve de sokturmayın.Cari açık diyorsunuz, bu ne perhiz bu ne kabak turşusu !!!!!

geely-volvo 01.03.2013 13:17

3 yıldır geely kullanıcıyım. Hiçbi sıkıntı yaşatmadı. yerli ve avrupalı araçlarda kullandım onlardan daha konforlu ve hiç sıkıntıd yaşatmıyo ayrıca. Taş atanlar ya bu arabaları cekemeyenler yada hiç binmeden yorum yapan kişilerdir. Bi arkadaşında dediği gibi meyveli ağacı taşlarlar.

Tibet 28.02.2013 21:01

Haklısınız bizim ablada bi tane gely var ilk zamanlar ne hoş sürmesi var filan demiştim demez olaydım bayada saf gibi reklamını yaptım ... Fiyatına bakarak ne kadar ekonomik raba demiştim ancak son bir yılda yaptıkları harcamaları ve stresi gördükten sonra bulaşmamak lazım derim arkadaşlar... Yada sıfır aldıktan sonra 2 - 3 yıl sonra elden çıkarmak gerek diye düşünebilrsiniz o durumda da piyasası yok. Sonuç olarak bildik bir markanın en boş aracını almanız daha mantıklı :)

yücel 27.02.2013 23:36

meyve veren agaç taşlanır

haydar 27.02.2013 22:20

kardaşım çin malı diyorsunuzda Toshıba ibm grundıg Lenovo Sony hp gibi dünya devi şirketler ıphone ve ıpadlerde çinde üretilmiyo mu? Hem volvoyu falanda aldı son yıllarda çin. Ama hep milletin karalaması yuzunden önyargı var

birisi 27.02.2013 20:42

nasıl geriden geliyo
adamlar mercedes ayarında araba üretiyolar. hemde ekonomi fiyatına.
haber yaparken bari tarafsız haber yapın..

raptor 27.02.2013 18:34

çin malı imajı, ortada olan malları itibarı ile perçinlenmiş durumda , çin malının marka olma ihtimali sıfır!