1 Euro'ya Satılık Fabrika

1 Euro'ya Satılık Fabrika
Japon otomotiv üreticisi Mitsubishi'nin, kapatma kararı aldığı Hollanda'nın Limburg eyaletindeki NedCar isimli fabrikasını 1 euro sembolik değerle satmak istediği bildirildi. Hollanda Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Maxime Verhagen, BNR radyo kanalına yaptığı açıklamada, Mitsubishi;nin Dış Üretim Müdürünün kendisine, personeli devralmak koşuluyla fabrikayı 1 avro sembolik değerle satmaya hazır olduklarını söylediğini belirtti. Japon otomotiv devi pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hollanda'daki NedCar fabrikası da dahil Avrupa'daki tüm üretimini durdurma kararı aldığını duyurmuştu. Mitsubishi, bir yıl içinde bu kararını hayata geçirmeyi planlıyor. Mitsubishi'nin kararını hayal kırıklığıyla öğrenen Born kentindeki NedCar fabrikasında çalışan bin 500 işçi, seslerini duyurabilmek için cuma günü greve gitme kararı aldı. Ülkenin en büyük otomobil fabrikası konumundaki NedCar'ın kapatılmasının Limburg bölgesi için büyük felaket olacağını ileri süren sendikalar ve muhalefet partileri, hükümetten olaya yakın ilgi göstermesini istiyor.

09.02.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Feyzi 11.02.2012 17:17

2012 ve ilerisi Turkiyede ciddi yatirimlar olacagi soyleniyor. Hadi hayirlisi. Reno ve Fiat in onlarca yildir Turkiden vazgecememeleri Honda ve Toyata nin diger ulkelerdeki uretim bandlarini ve modellerini Turkiye almalari bosuna degil herhalde. Yine de farkindamisiniz, adamlar sembolik bir rakamla fabrikayi birakarak calisanlarin magdur edilmeden islerine devam edebilmelerini istiyor. Toyatanin fabrikasi icin de ayni hassasiyet farkli kosullarda var. En kotu krizlerde bile adamlar isci cikartmadan kadrolarini korumayi bir sekilde sagliyorlar. Avrupalinin ve Amerikalinin dusuk ahlak anlayisindan cok otede insancil ve insana saygiyi onde tutan onurlu bir ticari ahlaka sahipler. Umarim Yakin zamanda markanin uretim tesisleri Devletin de saglayacagi tesvik ve calismalarla ulkemizde kurulacaktir. Bir Toyota sayesinde ana fabrika haricinde bolgede en az 15 tane daha yan sanayi tesisler kuruldugunu ve bu tesislerin Toyota haricinde daha bir cok markaya uretim yaptigini da dikkate almak gerek. Olaya sadece bir markanin uretim tesisi kapatmasi veya acmasi seklinde bakmamak ve genis dusunerek hareket etmek lazim.